literatura faktu

Krystyna Lubieniecka-Baraniak – Dziewczynki z Pragi

Przejmująca historia życia, którego ścieżki zawiodły młodziutką dziewczynę (oraz tysiące jej rówieśników) w szeregi Armii Krajowej i na powstańcze barykady stolicy. Co sprawiło, że podjęli niebezpieczną pracę w konspiracji, a potem, choć przyszło im za to płacić krwią, zbrojną walkę z niemieckim najeźdźcą. Obowiązek obywatelski? Miłość do Warszawy i całej Polski? Pragnienie wolności? Chęć zemsty na wrogu?
Razem z nimi możesz, Szanowny Czytelniku, przemierzać zrujnowane ulice powstańczej stolicy. Nieraz usłyszysz tu rozpaczliwy krzyk zasypanych pod gruzami i zobaczysz bezradne łzy tych, co ocaleli. Będziesz towarzyszył łączniczkom, które pod silnym ostrzałem niosą meldunki na barykady, nierzadko brnąc przez ciemne i cuchnące kanały ściekowe. Przekonasz się jak to jest trwać na reducie bez snu i jedzenia, jak odpierać niekończące się ataki wroga, kiedy zabraknie naboi. Poznasz, jak smakuje zwycięstwo i jak boli niechciana kapitulacja. Jak gorzka jest zdrada i więzienny chleb w karnych zakładach PRL.

Pamiętaj o tej wspaniałej polskiej młodzieży, chodząc ulicami dzisiejszej Warszawy – świadom, że stąpasz po śladach uświęconych męczeństwem i krwią bohaterów. Nic nie umniejszy ich heroizmu i odwagi, umiłowania wolności i ojczystego kraju. A gdy odwiedzisz Muzeum Powstania Warszawskiego, usłyszysz ich wciąż bijące, młode serca…

Krystyna Lubieniecka-Baraniak   źródło opisu: http://www.fnp.pl/main_joomla/index.php?page=shop….(?) źródło okładki: http://www.fnp.pl/main_joomla/index.php?page=shop….»

Wydawnictwo:
Fundacja Nasza Przyszłość
data wydania:
wrzesień 2011 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-61146-45-2

liczba stron:
491

słowa kluczowe:
wojna , okupacja , Powstanie , Ojczyzna

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz