Filozofia i etyka

Krzysztof A. Wieczorek – Argumenty równi pochyłej : analiza z perspektywy logiki nieformalnej

Praca poświęcona jest tzw. argumentom równi pochyłej (slippery slope arguments). Argumenty te, padające często podczas sporów dotykających ważnych i kontrowersyjnych kwestii etycznych i społecznych (m.in. prawo do aborcji i eutanazji, inżyniera genetyczna, dostęp do narkotyków, wolność słowa i jej ograniczanie) pokazują zwykle, jak przyjęcie pozornie niewinnego poglądu lub wykonanie niegroźnego działania mogą stać się pierwszym krokiem na drodze do skutku, który trudno jest zaakceptować. Autor monografii dokładnie analizuje istotę takich argumentów, przedstawia ich możliwe warianty oraz podaje sposoby oceny ich wartości. Opisuje również argumenty uznawane za pokrewne równi pochyłej – argumenty z analogii, ad consequentiam, ad absurdum oraz znany od starożytności paradoks sorytu.
Zawarte w pracy analizy prowadzone są z punktu widzenia logiki nieformalnej – nurtu badań rozwijającego się intensywnie od drugiej połowy XX wieku, głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ponieważ kierunek ten jest w Polsce jeszcze stosunkowo mało znany, autor przestawia jego główne założenia i stosowane w jego ramach metody. Dzięki temu książkę można również potraktować jako krótkie wprowadzenie do logiki nieformalnej.
Monografia napisana jest stosunkowo prostym językiem, zrozumiałym nie tylko dla zawodowych logików czy filozofów. Zawartą w niej teorię bogato ilustrują przykłady autentycznych argumentów zaczerpniętych z książek i ze środków masowego przekazu. Pozycja może zaciekawić każdego, kogo interesuje problematyka rzetelnego dyskutowania, argumentacji, krytycznego myślenia.   źródło opisu: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/5191 źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/5191

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
data wydania:
2013 (data przybliżona)

ISBN:
9788322621516

liczba stron:
264

słowa kluczowe:
Filozofia , logika , argument równi pochyłej , logika nieformalna , argumentacja , perswazja , krytyczne myślenie

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Wpis wyświetlony 7926 razy od 04.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku pdf i MOBI.

Dodaj komentarz