Psychologia i socjologia

Krzysztof Nawratek – Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji

Są miasta — place zabaw, jak Dubaj. Są miasta kreatywne, jak Berlin. Są miasta apolityczne, jak Las Vegas. Są miasta, które się kurczą, jak Detroit czy Łódź. I takie, które rosną, jak miasta w Afryce. Ale czy miasta mają w ogóle jakąś przyszłość?

Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne — to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem produkcji przemysłowej, a odkąd mamy internet, to nie tu powstają języki i kody kultury. „Miasto oczywiście wciąż posiada resztki atrybutów, które uzasadniały jego istnienie w przeszłości, wciąż jest tu jakiś przemysł, handel, instytucje władzy i wiedzy. To jednak tylko pozostałości. Ślady minionej świetności. Minionego sensu” — pisze.

I wcale nie chodzi tu o jakąś antymiejską fobię. Chodzi o to, żeby na nowo wymyślić sens istnienia miasta. Nowe, jeszcze lepsze kłamstwo. A do tego potrzeba miejskiej rewolucji, prawdziwej miejskiej zmiany.

Prace Krzysztofa Nawratka należą obok publikacji Davida Harveya do najciekawszych krytycznych analiz współczesnych miast i miejskości. Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji to lektura nie tylko dla architektów, socjologów, polityków, ale głównie dla mieszkańców miast, często zatroskanych o swój los.
Bohdan Jałowiecki
socjolog miasta, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Ta książka jest potrzebna twórcom, animatorom, organizatorom ruchów miejskich w Polsce, komentatorom i analitykom. Jest ona bezcenna dla dyskusji o programie ruchów miejskich.
Lech Mergler
współtwórca i lider Stowarzyszenia My-Poznaniacy, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich

Fascynująca i prowokująca.
Anna Minton
autorka książki Ground Control. Fear and Happiness in the Twenty-First-Century City   źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl

Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
9788362467631

liczba stron:
128

słowa kluczowe:
krytyka polityczna , lewica , harvey , bunt miast , socjologia miasta

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski