literatura faktu

Lee Edwards – Amerykański konserwatyzm. Krótka historia

Na naszych oczach Europa oddala się od swych chrześcijańskich korzeni i pogrąża w radykalnej lewicowości. Orędownicy tego procesu są przekonani, że nie ma od niego odwrotu, a broniący starego ładu powinni porzucić swe ideały i zaakceptować nieuchronne. Czy w tej sytuacji można mieć nadzieję, że nie wszystko jeszcze jest stracone? Na szczęście powodów do optymizmu dostarcza historia, która uczy, że przyszłość jest całkowicie nieprzewidywalna.
W polskiej sytuacji niektórzy zadają sobie pytanie: czy i jak można być konserwatystą w kraju nieustannie zrywanej ciągłości instytucji państwa? Czy i jak można być „konserwatystą pierwszego pokolenia”, który pochodzi z awansu społecznego i raczej jest człowiekiem aspirującym niż osadzonym w miejscu i historii?
Jednocześnie współczesny konserwatysta musi się odnieść do jeszcze jednego dylematu: pytania o możliwość konserwatywnej rewolucji. Konserwatysta rewolucjonistą? A jednak. Brak historycznej ciągłości w Polsce nakazuje myślenie właśnie w kategoriach rewolucyjnych – próbę odwrócenia biegu spraw i przywrócenia ładu. Paradoks polega na tym, że nie ma już świata, który można by odbudować. Musi to być więc rewolucja ustanawiająca nowy porządek.
/Z przedmowy Krzysztofa Szczerskiego/

Książka jednego z najbardziej znanych badaczy amerykańskich konserwatyzmu Lee Edwardsa z przedmową Krzysztofa Szczerskiego.

Książka pokazuje triumfalny pochód konserwatyzmu, począwszy od entuzjastycznego przyjęcia w USA Drogi do zniewolenia Hayeka, poprzez zmagania z intelektualnymi i politycznymi agentami bloku komunistycznego w czasie zimnej wojny, po sukcesy polityczne prezydentur Reagana i Bushów.   źródło opisu: http://www.slowaimysli.pl/ źródło okładki: http://www.slowaimysli.pl/pozycja/amerykanski-kons…»

Wydawnictwo:
Słowa i Myśli
tytuł oryginału:
A Brief History of the Modern American Conservative Movement

data wydania:
14 czerwca 2013

ISBN:
9788363566067

liczba stron:
200

słowa kluczowe:
historia Stanów Zjednoczonych , konserwatyzm , republikanie

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz