Lee Smolin – Kłopoty z fizyką. Powstanie i rozkwit teorii strun, upadek nauki i co dalej

Odpowiedzialność za ten kryzys ponosi niezwykle popularna w ostatnich latach teoria strun, która urosła do roli ostatecznej „teorii wszystkiego”, wypierając alternatywne programy badawcze.

Lee Smolin, znany naukowiec, specjalista od kwantowej grawitacji i wybitny popularyzator nie poprzestaje na tej tezie, stawiając szereg ważnych pytań. Czym jest i jak naprawdę funkcjonuje nauka? Co możemy dla niej zrobić? Dlaczego w ciągu ostatniego ćwierćwiecza postęp w fizyce fundamentalnej był tak niewielki, co jest sytuacją bezprecedensową w ponad dwustuletniej historii nowożytnej nauki? Co wyjaśnia teoria strun? Czy jej ogromna popularność jest uzasadniona i czy dla podejścia strunowego nie ma alternatyw? Smolin zgłębia te problemy, wnikliwie analizując stan współczesnej fizyki, jej mody i patologie.

Kłopoty z fizyką to nie tylko przystępny opis rozwoju fizyki fundamentalnej, teorii strun i alternatywnych programów badawczych, ale też ważny głos w dyskusji o nowoczesnej nauce.   źródło opisu: http://www.proszynski.pl/ źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
tytuł oryginału:
TheTrouble with Physics. The Rise of String Theory, the Fall of a Science and What Comes Next

data wydania:
9 września 2008

ISBN:
9788374698351

liczba stron:
368

słowa kluczowe:
fizyka , astronomia

kategoria:
astronomia, astrofizyka

język:
polski

Wpis wyświetlony 3537 razy od 29.12.2016. Użytkownicy najczęściej szukali pliku pdf i MOBI.

Dodaj komentarz