literatura faktu

Lubna Ahmad Al-Hussein – 40 batów za spodnie

3 lipca 2009 roku Lubna, sudańska dziennikarka, została aresztowana w restauracji w Chartumie. Jej zbrodnią było… założenie spodni, za które sudańskie prawo przewiduje publiczną chłostę. W Sudanie każdego dnia wiele kobiet jest karanych za łamanie artykułu 152 Kodeksu karnego. Zbyt krótka zasłona, która nie zakrywa wystarczająco dużo czy spotkanie sam na sam z mężczyzną – i „policja obyczajowa” zabiera kobietę do szpitala na badanie dziewictwa, a następnie do sądu, gdzie czeka je bardzo szybki wyrok. W imieniu wszystkich prześladowanych kobiet Lubna postanowiła się zbuntować i opowiedzieć o swoim procesie ludziom na całym świecie. Dzieląc się swoją historią kobieta opowiada także historię swego kraju, który ugina się pod jarzmem islamskiego prawa oraz tradycji. Kraju, w którym obrzezanie kobiet pozostaje regułą, w którym wszędzie czają się strażnicy moralności.

[Świat Książki, 2012]

***

Moja historia, to historia setek, tysięcy kobiet skazywanych na chłostę każdego dnia, miesiąca, roku, skazywanych szybkim wyrokiem sądów zajmujących się utrzymaniem porządku publicznego – pisze autorka, skazana na czterdzieści batów za to, że… do restauracji weszła w spodniach. W książce ujawnia szokujące szczegóły z życia sudańskich kobiet, poddawanych obrzezaniu i upokarzanych nie tylko z niesławnego paragrafu 152, strzegącego obyczajów. Opowiada też o swym groteskowym procesie, nagłośnionym na cały świat. Wyjątkowe świadectwo.

[http://www.empik.com/40-batow-za-spodnie-al-hussein-lubna-ahmad,p1047488813,ksiazka-p]   źródło opisu: Świat Książki, 2012 źródło okładki: http://www.weltbild.pl/pub/mm/multimedia/image/jpeg/90081837_0.jpg

Wydawnictwo:
Świat Książki
data wydania:
18 kwietnia 2012

ISBN:
9788377996713

liczba stron:
192

słowa kluczowe:
paragraf 152 , Sudan , islam , dyskryminacja kobiet , kobieta , policja obyczajowa

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz