Ebooki

Lucjan Rutkowski – Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej

Zaktualizowane wydanie najpopularniejszego i oczekiwanego klucza do oznaczania roślin!

•Dychotomiczne klucze do oznaczania paprotników oraz nago- i okrytonasiennych obejmują około 2 000 gatunków rodzimych i blisko 1 000 zawlekanych lub uprawianych i dziczejących.
•Drobnym drukiem wyróżniono kilkaset podgatunków, odmian i form, głównie ważnych w fitosocjologii, oraz pospolitsze mieszańce. Zamieszczono też klucze pomocnicze do roślin drzewiastych i wodnych.
•Układ systematyczny i nomenklatura zgodnie z Flora Europaea, z uwzględnieniem synonimów z Flory polskiej i Roślin polskich (zamieszczono także w indeksie nazw łacińskich).
•Początkującym używanie Klucza ułatwią: ilustrowane omówienie organów roślin oraz słownik terminów botanicznych, głównie morfologicznych.
•Aby zyskać zwartą formę i zmniejszyć objętość książki, autor użył systemu skrótów, przedstawionego po wskazówkach, jak posługiwać się kluczem.
•Gatunki zaopatrzono w metryczki informujące m.in. o środowisku, formie życiowej, czasie kwitnienia, stopniu zadomowienia i zagrożenia lub ekspansjii, o tym czy jest to roślina uprawna, lecznicza, trująca czy chroniona oraz o liczbie chromosomów.

W nowym, poprawionym i unowocześnionym wydaniu uwzględniono informację z nowej Checklist…, czyli Krytycznej listy roślin naczyniowych Polski (2002), Rothmalera (2002) i monograficznych opracowań rodzajów: Rubus, Sorbus, Cotoneaster, Crataegus, Taraxacum oraz zmieniono Indeks łacińskich nazw gatunków. Informacje o nowych znalezionych w Polsce gatunkach dopisano na końcu książki.   źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008 źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/4304/klucz-do-ozn…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-01-14342-8

liczba stron:
814

słowa kluczowe:
rośliny , botanika , klucz , flora , oznaczanie , przyroda

kategoria:
flora i fauna

język:
polski

Dodaj komentarz