Ludwik Wciórka – Wiedzieć, że jest Bóg
„Wiedzieć, że jest Bóg, to wystarczy; być tego pewnym stanowi jedyną rzecz posiadającą wartość” – pisał w roku 1941 Karl Jaspers. Do tego sformułowania nawiązuje w tytule niniejsza praca, a nawiązanie to jest o tyle uzasadnione, iż jej przedmiotem jest zagadnienie zasadności naszego przekonania o istnieniu Boga.
Zapewne, problematyka egzystencji Boga była i będzie jeszcze przedmiotem wielu uczonych rozpraw. Niniejsza, oddawana do rąk Czytelnika nie ma być, w intencjach autora, jeszcze jedną z nich. Jest raczej propozycją, zaproszeniem do dalszych, osobistych refleksji.
Pytanie o istnienie Boga nie utożsamia się z pytaniem o Jego istotę. W wyczerpującym przedstawieniu filozoficznym problematyki Boga należałoby omówić oba pytania, co poniższa książka czyni. Autor tego opracowania skoncentrował się jednak przede wszystkim na problematyce istnienia Boga.
„Wiedzieć, że jest Bóg” – znaczy to przede wszystkim, iż przekonanie o istnieniu Boga musi być przekonaniem ludzkim, a więc musi być uzasadnione. Nie może mieć jednak charakteru abstrakcyjnego, musi być twierdzeniem egzystencjalnie przeżywanym, musi się spotkać z Niewypowiedzianym. Jeśli w jakimś, nawet minimalnym stopniu praca ta do tego się przyczyni, wówczas spełni swoje zadanie.
Prezentowane rozważania rozpoczynają się od omówienia podstawowych kwestii z zakresu teorii bytu. Druga część to prezentacja klasycznych w filozoficznej problematyce Boga „pięciu dróg” św. Tomasza z Akwinu. W kolejnych częściach książki przedstawione zostały inne, bardziej współczesne (niż Tomaszowe) formy argumentacji apriorycznej. źródło opisu: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=144 źródło okładki: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=144
- Wydawnictwo:
- Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu
- data wydania:
- 1994 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-86360-00-3
- liczba stron:
- 176
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski