Filozofia i etyka

Ludwik Wciórka – Wiedzieć, że jest Bóg

„Wiedzieć, że jest Bóg, to wystarczy; być tego pewnym stanowi jedyną rzecz posiadającą wartość” – pisał w roku 1941 Karl Jaspers. Do tego sformułowania nawiązuje w tytule niniejsza praca, a nawiązanie to jest o tyle uzasadnione, iż jej przedmiotem jest zagadnienie zasadności naszego przekonania o istnieniu Boga.
Zapewne, problematyka egzystencji Boga była i będzie jeszcze przedmiotem wielu uczonych rozpraw. Niniejsza, oddawana do rąk Czytelnika nie ma być, w intencjach autora, jeszcze jedną z nich. Jest raczej propozycją, zaproszeniem do dalszych, osobistych refleksji.
Pytanie o istnienie Boga nie utożsamia się z pytaniem o Jego istotę. W wyczerpującym przedstawieniu filozoficznym problematyki Boga należałoby omówić oba pytania, co poniższa książka czyni. Autor tego opracowania skoncentrował się jednak przede wszystkim na problematyce istnienia Boga.
„Wiedzieć, że jest Bóg” – znaczy to przede wszystkim, iż przekonanie o istnieniu Boga musi być przekonaniem ludzkim, a więc musi być uzasadnione. Nie może mieć jednak charakteru abstrakcyjnego, musi być twierdzeniem egzystencjalnie przeżywanym, musi się spotkać z Niewypowiedzianym. Jeśli w jakimś, nawet minimalnym stopniu praca ta do tego się przyczyni, wówczas spełni swoje zadanie.
Prezentowane rozważania rozpoczynają się od omówienia podstawowych kwestii z zakresu teorii bytu. Druga część to prezentacja klasycznych w filozoficznej problematyce Boga „pięciu dróg” św. Tomasza z Akwinu. W kolejnych częściach książki przedstawione zostały inne, bardziej współczesne (niż Tomaszowe) formy argumentacji apriorycznej.   źródło opisu: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=144 źródło okładki: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=144

Wydawnictwo:
Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu
data wydania:
1994 (data przybliżona)

ISBN:
83-86360-00-3

liczba stron:
176

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Wpis wyświetlony 7457 razy od 04.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku PDF i epub.

Dodaj komentarz