Maciej Gutowski – Komizm w polskiej sztuce gotyckiej
Zagadnienie komizmu w polskiej sztuce gotyckiej nie stało się dotychczas przedmiotem badań naukowych. A przecież, jak i widzimy to coraz wyraźniej w świetle twórczości aktualnej, ta właśnie kategoria odgrywa poważną rolę w sztuce wszystkich epok, posiada przy tym szczególną silną nośność społeczną. Ujawnienie zaś i zrozumienie występującego w sztuce danej epoki komizmu spełnia zasadniczą rolę w naświetleniu całości jej kultury.
W Polsce średniowiecznej komizm pojawia się niepomiernie rzadziej i bardziej marginesowo niż w krajach zachodnich. Mimo stosunkowo niewielu dzieł o tematyce komicznej, występujących w polskiej literaturze i plastyce średniowiecznej, znalazły się w nich jednak podstawowe tematy, tak że wszystkie te zjawiska, które były głównym przedmiotem ośmieszania w całej sztuce europejskiej, ośmieszano i w sztuce polskiej. Wydaje się przy tym – co jest bardzo ważne – że sztuka polska posiada w wyborze tematyki komicznej wyraźnie odrębną specyfikę.
Praca niniejsza jest próba omówienia zachowanych w polskiej sztuce gotyckiej przedstawień o wymowie komicznej, próbą znalezienia odpowiedzi, jaką pełniły rolę, jakie treści miały przekazywać i dlaczego występowały głównie w obiektach o przeznaczeniu sakralnym. źródło opisu: skrzydełko obwoluty źródło okładki: http://antykwariatgelber.pl/maciej-gutowski-komizm…»
- Wydawnictwo:
- Państwowe Wydawnictwo Naukowe
- data wydania:
- 1973 (data przybliżona)
- ISBN:
- 0000000000
- kategoria:
- sztuka
- język:
- polski