publicystyka literacka i eseje

Małgorzata Szejnert – Śród żywych duchów

Listopad 1988 r., zaniedbana łączka na warszawskich Powązkach. Małgorzata Szejnert na każdym z pięciu symbolicznych grobów kładzie krótki list. Kartkę przyciska zniczem. Jest przekonana, że groby są puste, ale wie, że wieczorem ktoś tu przyjdzie…

Dramat polskich bohaterów wojennych – rotmistrza Pileckiego, generała Fieldorfa „Nila” i innych skazanych na śmierć w Polsce Ludowej – nie kończył się z chwilą wykonania wyroków. Dla rodzin straconych to początek walki o ujawnienie prawdy o losach bliskich: synów, mężów i ojców. Śród żywych duchów to ich poruszająca historia.

Małgorzata Szejnert, mimo starannie zatartych śladów, poszukuje grobów więźniów politycznych straconych w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Zbiera relacje świadków i członków rodzin, ujawnia sposoby na obejście cenzury i zdobycie informacji w epoce strachu i nieufności.

Dziennikarka w mistrzowski sposób łączy opowieść o epoce terroru i o końcu lat osiemdziesiątych, tworząc niezwykłą kronikę przełomu i początku demokratycznych przemian w Polsce.   źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3395,tytu…(?) źródło okładki: http://www.znak.com.pl/files/covers/card/topBig/Sz…»

Wydawnictwo:
Znak
data wydania:
6 sierpnia 2012

ISBN:
9788324022120

liczba stron:
416

słowa kluczowe:
literatura polska , esej

kategoria:
publicystyka literacka i eseje

język:
polski

Dodaj komentarz