Marek Oramus – Wyposażenie osobiste

Pierwsza z trzech książek Marka Oramusa, wybitnego znawcy fantastyki, krytyka, na którą składają się wybrane recenzje, eseje, wywiady.
Książka “Wyposażenie osobiste” to wydanie drugie, poszerzone. Wydanie z lat 80. wywołało zainteresowanie Stanisława Lema, który zaprosił autora do swojego mieszkania w Krakowie, by o fantastyce porozmawiać.
Krytyk typowy rusza na spotkanie z literaturą uzbrojony w przekonania, słowniki, encyklopedie, w wypracowane zbiorowo pojęcia literackie – jest trochę jak geograf, jak reporter uznanej gazety, przemierzający dzikie lądy z tragarzami, zapasami żywności i klimatyzowanym namiotem. Marek Oramus przypomina trampa, który brnie środkiem interioru, w kurzu i spiekocie, upija się z krajowcami i nad ranem, mimo kaca, poluje z nimi na krokodyle (…) Oramus ma do cholery intuicji, przenikliwości i chyba szczęścia, które jest zapłatą za nieszablonowość i odwagę (…)
Maciej Parowski

Podobnie jak w przypadku pacjenta: gdy chwycić jeden narząd, ciągną się za nim pozostałe, tak poprzez badanie wyposażenia osobistego książek można natychmiast wnosić nie tylko o ich zdrowiu, ale i o wyposażeniu osobistym ich autorów, a także gatunku, do którego jedne i drudzy należą. Prawem rewanżu można wnosić na podstawie wystawionej przez recenzenta cenzurki – o jego własnym wyposażeniu osobistym oraz (tu zamyka się pętla sprzężenia) o defektach i walorach fantastyki, w tym naukowej.
(fragment książki)   źródło opisu: http://solarisnet.pl/ źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Wydawnictwo:
Solaris
data wydania:
17 grudnia 2013

liczba stron:
408

słowa kluczowe:
fantastyka

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski