Marek Urbański – Poczet królów i książąt polskich
Autorskie spojrzenie na życie i dokonania władców państwa polskiego od jego historycznych początków do końca niepodległego bytu I Rzeczypospolitej. W książce znalazły się wszystkie polskie głowy koronowane oraz ci z książąt, którym w okresie rozbicia dzielnicowego dane było władać Krakowem. Czterdzieści siedem składających się na Poczet szkiców to nie suche i najeżone datami życiorysy, lecz próba oceny ich bohaterów – bardzo niekiedy kontrowersyjna i różna od tego, czego uczono nas w szkołach – a także nieco informacji o realiach i obyczajach epoki, w której przyszło im żyć i panować. Czytelnik znajdzie tu również odpowiedź na niezbyt może dla losów Polski istotne, ale intrygujące pytania:
1. Dlaczego twórca pierwszego „Pocztu”, Jan Matejko, obraził się na Henryka IV Probusa, Wacława III Czeskiego oraz kilku innych książąt i usunął ich ze swego monumentalnego dzieła?
2. Czy królowa Jadwiga była „królem Jadwigą”? Czy dzieci w szkołach słusznie straszy się Konradem Mazowieckim? Kiedy Zygmunt Stary został Starym? Czy Władysław IV to rzeczywiście władca wybitny? Ile żon miał Kazimierz Wielki? Dlaczego Bolesław Wstydliwy był wstydliwy? I wiele innych.
- Wydawnictwo:
- Klub dla Ciebie
- data wydania:
- 2005 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-7227-810-5
- liczba stron:
- 312
- słowa kluczowe:
- historia , Polska , Matejko
- kategoria:
- historyczna
- język:
- polski