Michał Paweł Markowski – Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura

Powszechna rozwiązłość to pierwsza całościowa filozoficzna interpretacja dzieła Brunona Schulza. Jednocześnie jest to pierwsza rozprawa umieszczająca twórczość Schulza w perspektywie egzystencjalnej, w której autor Sklepów cynamonowych odsłania nieznane do tej pory oblicze.

Michał Paweł Markowski wykorzystuje liczne, nieprzywoływane dotąd w tym kontekście języki krytyczne: filozofie Hegla i Nietzschego, Heideggera i Ciorana. Przedstawia nową wykładnię Schulzowskiego rozumienia materii i mitu, parodii i ironii, masochizmu i humanizmu. Tytułowa „powszechna rozwiązłość” (określenie samego Schulza) odsyła do zmiennej natury rzeczywistości, która nieustannie zmienia swoje formy, by uchronić się przez utrwaleniem w jednym tylko kształcie. Literacki i filozoficzny egzystencjalizm Brunona Schulza to niezgoda na świat, w którym wyczerpały się już wszystkie możliwości i w którym wypowiedziano już ostatnie słowo.

Powszechna rozwiązłość to najoryginalniejsza książka o Schulzu, jaką do tej pory napisano.   źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012 źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1945,strona,…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-233-3412-5

liczba stron:
189

słowa kluczowe:
Bruno Schulz , egzystencjalizm , literatura polska-historia

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski