Mihaly Hoppal – Szamani eurazjatyccy

Ta książka to skarbiec wiedzy na temat szamanizmu. Autor zgłębia go, przywołując historię, zaglądając w środek obrzędów, przyglądając się szamanom i ich społecznościom. Potęga tradycji, misterium transu, duchowe bogactwo to tylko niektóre z wymiarów zjawiska, które przetrwało najtrudniejsze lata ideologicznego nacisku. Co sprawia, że zmieniają się władcy, granice polityczne, cały świat, a szaman w dalszym ciągu wzbudza szacunek, wskazuje drogę, łączy z duchami?

W dzisiejszych czasach szamani stali się tematem modnym, choć nie wolnym od kontrowersji. Celem niniejszej książki jest zdementowanie przy pomocy ilustracji całego szeregu niestworzonych rzeczy, jakie narosły wokół tego ważnego zjawiska kulturowego.
W części pierwszej autor nakreśla zakres kompetencji szamanów oraz przedstawia historyczno-kulturowy zarys ewolucji szamanizmu. Skonstruowana na zasadzie leksykonu, ilustrowana bogatym (archiwalnym i współczesnym) materiałem fotograficznym część środkowa po kolei przybliża czytelnikowi charakterystyczne rysy szamanizmu praktykowanego przez poszczególne grupy ludności. Tom zamyka część opisująca związaną z szamanizmem kulturę materialną: również tutaj przy pomocy materiału zdjęciowego zilustrowane zostały niezbędne do zrozumienia tego rozpowszechnionego na dużą skalę fenomenu symbole i zjawiska, związane z poszczególnymi przedmiotami (m.in. bębnami, strojem, laską szamańską). Książka zawiera ponad pięćset ilustracji. ukryj.   źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5138 źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5138

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
tytuł oryginału:
Samanok Eurazsiaban

data wydania:
październik 2009 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-244-0093-5

liczba stron:
304

słowa kluczowe:
szamanizm

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski