Patrick Leigh Fermor – Mani. Wędrówki po Peloponezie

Patrick Leigh Fermor był człowiekiem niezwykle oczytanym, a także poszukiwaczem przygód, arystokratą, bohaterem wojennym o uchu poety, oku malarza, darze języków, bezmiernej ciekawości świata i niezaspokojonym pragnieniu życia. W 1933 roku wyruszył w pieszą podróż z Londynu do Konstantynopola. Przez lata mieszkał w Grecji, a jego dom przyciągał największych pisarzy współczesnej Europy. „Mani” to zapis wędrówki po Peloponezie, wyjątkowy przewodnik po nieznanej Grecji.

Południowa część Peloponezu wygląda na mapie jak świeżo wyrwany, zniekształcony ząb, a trzy wystające od południa półwyspy przypominają zjedzone przez próchnicę korzenie. Środkową wypustkę tworzy pasmo Tajgetu. To właśnie Mani.

Mój prywatny najazd na Grecję obejmie najrzadziej odwiedzane i najtrudniej dostępne dla większości podróżników obszary, ponieważ wśród ich mieszkańców znaleźć można to, czego szukam […]. U większości greckich górali bosym stopom i połatanej odzieży towarzyszą twarze i postawa znane z portretów XIX-wiecznych generałów, ambasadorów i książąt.

Patrick Leigh Fermor

Patrick Leigh Fermor w Wielkiej Brytanii i w Grecji to człowiek legenda, słynny nie tylko ze swoich książek, ale także z czynów wojennych. Jest może ostatnim z rasy pisarzy podróżników, których otacza aura prawdziwej dzielności i odwagi.

Colin Thubron, „The New York Review of Books”

Dla Leigh Fermora literatura jest muzyką działającą jak zaklęcia, a zarazem skarbcem nagromadzonej przez stulecia wiedzy, według której rozporządzeń, bogactwa idei i myśli można żyć, tak jak duchowni żyją Pismem.

Anthony Lane, „The New Yorker”

Leigh Fermor to najbardziej uroczy wariat, jakiego w życiu spotkałem.

Lawrence Durrell   źródło opisu: http://www.zeszytyliterackie.com/leigh-fermor-patr…(?) źródło okładki: http://www.zeszytyliterackie.com/leigh-fermor-patr…»

Wydawnictwo:
Fundacja Zeszytów Literackich
tytuł oryginału:
Mani – Travels in the Southern Peloponnese

data wydania:
28 listopada 2013

ISBN:
9788360046432

liczba stron:
360

słowa kluczowe:
Grecja , podróż

kategoria:
Literatura podróżnicza

język:
polski