Paul-Henri D’Holbach – System przyrody czyli prawa świata fizycznego i moralnego
„System przyrody” ukazał się w roku 1770. Jest to dzieło zawierające w sobie zebraną w jedną całość racjonalistyczną krytykę dokonaną przez francuskie Oświecenie na władzy monarchistycznej i religii opartej na dogmatach. Autor dzieła, baron Holbach, choć był człowiekiem bardzo zamożnym, obawiał się konsekwencji związanych z wydaniem tego dzieła i podpisał je nazwiskiem nieżyjącego już sekretarza Akademii, pana Mirabaud.
Autor posiadał bardzo rozległą wiedzę naukową, miał szerokie horyzonty, prowadził doskonały salon z wyborną kuchnią, który odwiedzały takie osobistości epoki, jak Hume, Buffon, Franklin, Garrick, Priestley, Rousseau i wielu, wielu innych. Swoich gości zaskakiwał doskonałą pamięcią i erudycją.
Jego obawy co do znaczenia dzieła nie były bezpodstawne, bowiem ukazanie się „Systemu przyrody” wywołało wielkie poruszenie w społeczeństwie a parlament miasta Paryża potępił to dzieło i zostało ono publicznie spalone przez kata.
Dzieło można podsumować takimi słowami-kluczami: ateizm, materializm, sceptycyzm, krytycyzm, oświecienie, racjonalizm, przyrodoznawstwo. źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1957 źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1957
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- tytuł oryginału:
- Le Système de la nature, ou Des loix du monde physique et du monde moral
- data wydania:
- 1957 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 450
- słowa kluczowe:
- Filozofia , ateizm , oświecenie , racjonalizm , antydogmatyzm
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski