Filozofia i etyka

Paul-Henri D’Holbach – System przyrody czyli prawa świata fizycznego i moralnego

„System przyrody” ukazał się w roku 1770. Jest to dzieło zawierające w sobie zebraną w jedną całość racjonalistyczną krytykę dokonaną przez francuskie Oświecenie na władzy monarchistycznej i religii opartej na dogmatach. Autor dzieła, baron Holbach, choć był człowiekiem bardzo zamożnym, obawiał się konsekwencji związanych z wydaniem tego dzieła i podpisał je nazwiskiem nieżyjącego już sekretarza Akademii, pana Mirabaud.
Autor posiadał bardzo rozległą wiedzę naukową, miał szerokie horyzonty, prowadził doskonały salon z wyborną kuchnią, który odwiedzały takie osobistości epoki, jak Hume, Buffon, Franklin, Garrick, Priestley, Rousseau i wielu, wielu innych. Swoich gości zaskakiwał doskonałą pamięcią i erudycją.
Jego obawy co do znaczenia dzieła nie były bezpodstawne, bowiem ukazanie się „Systemu przyrody” wywołało wielkie poruszenie w społeczeństwie a parlament miasta Paryża potępił to dzieło i zostało ono publicznie spalone przez kata.

Dzieło można podsumować takimi słowami-kluczami: ateizm, materializm, sceptycyzm, krytycyzm, oświecienie, racjonalizm, przyrodoznawstwo.   źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1957 źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1957

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
Le Système de la nature, ou Des loix du monde physique et du monde moral

data wydania:
1957 (data przybliżona)

liczba stron:
450

słowa kluczowe:
Filozofia , ateizm , oświecenie , racjonalizm , antydogmatyzm

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Wpis wyświetlony 6647 razy od 04.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku PDF i epub.

Dodaj komentarz