Paweł Czapczyk – Portret humanisty. Zygmunt Kubiak w kręgu eseistyki, mitologii i krytyki kultury

Nowa książka Pawła Czapczyka jest wszechstronną i namiętną próbą uchwycenia fenomenu pisarstwa Zygmunta Kubiaka.
Niezmiernie ważny dla kultury polskiej twórca, autor „Szkoły stylu”, „Brewiarza Europejczyka” czy „Mitologii Greków i Rzymian”, jeszcze kilka lat temu doceniany i poważany, obecnie szybko odchodzący w niepamięć, doczekał się wreszcie wnikliwego i żarliwego interpretatora.
Autor „Portretu humanisty” – w porywającym stylu badawczym i eseistycznym – przywraca Kubiakowi należne mu miejsce na mapie powojennej literatury polskiej, europejskiej krytyki literackiej i światowej mitografii. Poprzez szereg kulturowych odwołań i literackich zestawień porównawczych uczy, jak czytać Kubiaka na uczciwych warunkach. Czapczyk ukazuje pisarza niemal nieznanego, niekłamanego w swej prostocie, za to w pełni świadomego swoich racji. Jednak interpretacja zaproponowana przez autora jest czymś więcej: w kolejnych rozdziałach-odsłonach redefiniuje on szeroko rozumianą współczesność, którą posądza o płytkość, pośpiech i dążność do narzucania totalnego przekonania, że roztrząsanie spraw podstawowych nie ma już znaczenia. W portrecie Kubiaka – eseisty tworzy więc Czapczyk alternatywę dla współczesności, upominając się o możliwość innej humanistyki, takiej, która dostęp do zasobów przeszłości pozostawia otwarty.
Prawdziwie wartościowa literatura – twierdzi – to ta, która posiada specjalne kompetencje i potrafi zbawiać od niepamięci, lekceważenia i sarkazmu.
Wybierając Kubiaka, lub to, co Kubiak symbolizuje, Czapczyk wie, co odrzuca. A w książce „Portret humanisty” rozgrywa z samym sobą partię o wszystko.   źródło opisu: http://www.wydawnictwo-poznanskie.pl/index.php?opt…(?) źródło okładki: http://www.wydawnictwo-poznanskie.pl/index.php?opt…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7177-766-0

liczba stron:
302

słowa kluczowe:
Paweł Czapczyk , Zygmunt Kubiak , eseistyka , mitologia

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski