Popularnonaukowa

Peter Menzel – Robo sapiens. Czy roboty mogą myśleć?

Czy maszyna może myśleć? Ile z robota jest w człowieku? Ile z człowieka w robocie? Faith D’Aluisio i Peter Menzel odwiedzili słynne pracownie robotyczne na świecie, żeby uzyskać odpowiedzi na te pytania od najznakomitszych inżynierów, psychologów, mechaników i biologów.

Przy pracach nad stworzeniem sztucznej inteligencji granice między tymi dziedzinami nauki zacierają się. Nasi autorzy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: czy maszyna może myśleć? Maszyną jest zarówno zautomatyzowany lotniskowiec, jak i silnik odrzutowy wielkości ziarenka ryżu, ogromny pojazd kosmiczny, wysokiej klasy proteza czy mechaniczny piesek.
Najprostsze formy życia potrzebowały miliardów lat, żeby osiągnąć poziom ssaków, już tylko miliony, nie miliardy lat zajął potomkom owych pierwszych ssaków powolny marsz ku epoce kamiennej, jedynie tysiące lat trwało przejście ludzkości od epoki kamiennej do epoki żelaza – i zaledwie 66 lat wystarczyło ludziom na wykonanie skoku od pierwszego lotu aeroplanem do spaceru po księżycu. Przyspieszenie od ery samolotu do epoki podróży kosmicznych rodzi pytanie, ile czasu zajmie nam wykonanie kolejnego kroku, kroku w kierunku robota myślącego? Czy przekroczymy granice fantazji?   źródło opisu: okładka źródło okładki: włąsny skan

Wydawnictwo:
G+J
tytuł oryginału:
Robo sapiens: evolution of a new species

data wydania:
2002 (data przybliżona)

ISBN:
8389221993

liczba stron:
240

słowa kluczowe:
technika , roboty

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski