Piotr Derdej – Konstantynopol 29 V 1453
Spis treści:
Wstęp
I Chwała i zmierzch cesarskiej stolicy nad brzegami Bosforu
II Geopolityka i wojskowość bizantyjska od tryumfu do upadku (IV-XV w.)
III Turcy osmańscy. Ich państwo, armia i podboje
IV Europa łacińska idzie na ratunek Bizancjum (Unia florencka – 1439 i bitwa pod Warną – 1444)
V Dwaj główni bohaterowie dramatu (Konstantyn XI Paleolog i Mehmed II)
VI Budowa zamku Boghaz-Kesen (początek końca Bizancjum)
VII Ostatnie dni cesarskiego Konstantynopola
Zakończenie
Bibliografia
Spis map i schematów
Notka o książce:
Spoza fosy sułtan dostrzegł panikę w szeregach chrześcijan. Wołał w uniesieniu: „Miasto jest nasze!!!” i kazał janczarom znowu szarżować. Teraz rzucił do boju swą kompanię przyboczną, prowadzoną przez oficera olbrzymiego wzrostu imieniem Hasan. Ów Hasan przerąbał się po szczycie połamanej palisady na wały i później powszechnie uważano, że to on zdobył przyrzeczoną nagrodę za zdobycie miasta. Trzydziestu janczarów szło za nim, rąbiąc na prawo i lewo. Grecy ich odpierali. W końcu Hasana powalił na kolana cios kamieniem i został zabity. Siedemnastu jego kolegów zginęło wraz z nim. Reszta jednak utrzymała swe pozycje na palisadzie, a następni janczarzy tłoczyli się wokół, aby się do nich przyłączyć. Grecy opierali się wytrwale. Liczebniejsze siły nieprzyjaciela zmusiły ich jednak do cofania się w kierunku muru wewnętrznego. Przed nim znajdował się drugi rów, miejscami pogłębiony wskutek wybierania ziemi do umacniania palisady. Liczni Grecy zmuszeni byli cofnąć się właśnie w te doły i nie mogli wygramolić się z nich, mając za sobą wznoszący się wielki mur wewnętrzny. Turcy, którzy teraz znajdowali się na szczycie palisady, strzelali do nich i masakrowali masowo. Niebawem wielu janczarów dotarło także do wewnętrznego muru i wspięło się nań, nie napotykając oporu. Nagle ktoś z obrońców spojrzał w górę i zobaczył tureckie chorągwie powiewające na wieży nad Kerkoportą. Podniósł się okrzyk rozpaczy: „Miasto wzięte!!!”…
Notka o autorze:
Piotr Derdej (1969) ukończył Wydział Historii, Wydział Prawa i Administracji oraz Podyplomowe Studium Religioznawstwa przy Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 roku obronił doktorat na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik Sądu Najwyższego RP.
Interesuje się historią wojskowości europejskiej od XV do XX wieku, stosunkami polsko-tureckimi i polsko-rosyjskimi w tym okresie. Jest specjalistą w zakresie prawa wyznaniowego, konstytucyjnego, filozofii prawa, praw człowieka, a także od teorii doktryn politycznych i prawnych. Jest autorem ośmiu książek, wydanych głównie w serii „Historyczne bitwy”. Ma ponadto wieloletnią praktykę dziennikarską jako publicysta. W jego dorobku publicystycznym znajduje się ponad 100 artykułów i esejów o tematyce historycznej, prawniczej, filozoficznej, religioznawczej i kulturalnej. źródło opisu: Infort źródło okładki: Infort
- Wydawnictwo:
- INFORTeditions
- data wydania:
- 19 maja 2015
- ISBN:
- 9788364023545
- liczba stron:
- 94
- kategoria:
- historia
- język:
- polski