Językoznawstwo

praca zbiorowa – „Kartografowie dziwnych podróży” : wypisy z polskiej krytyki literackiej XX wieku

Książka, którą proponujemy Czytelnikowi, jest nie tyle tradycyjną antologią, ile zbiorem wypisów z dwudziestowiecznej krytyki polskiej. Autorzy komentarzy, zajmujący się profesjonalnie zarówno krytyką, jak nauczaniem teorii i praktyki owego przedmiotu, dokonali takiego wyboru tekstów, który zgodny jest z ich upodobaniami jako krytyków i zapotrzebowaniami praktycznymi jako dydaktyków. Zachowując pewne przyjęte porządki, pozwalali sobie też na indywidualne od nich odstępstwa. Dobrze wiemy o tym, iż te same teksty ułożone w nowym porządku stają się nową jakością. Mamy zatem nadzieję, iż nasze wybory okażą się wytyczaniem nowych szlaków na powikłanej mapie krytyki – penetrowaniem zarówno jej bezdroży, jak wygodnych traktów. Tytuł wypisów jest cytatem z Głosów w ciemności Stanisława Brzozowskiego : « Wszystko, co może stać się motywem działania, i wszystko, co jest w tym działaniu widnokręgiem – należy dla krytyka do natury ludzkiej, nie wyklucza on niczego i jest kartografem dziwnych podróży…

red. i wstęp Marta Wyka ; oprac. Krzysztof Biedrzycki [et al.] ; Uniwersytet Jagielloński. Instytut Polonistyki.   źródło opisu: Universitas, 2004 źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Universitas
data wydania:
2004 (data przybliżona)

ISBN:
8324202234

liczba stron:
618

słowa kluczowe:
Krytyka literacka polska — historia — 20 w. , Literatura — historia — 19-20 w. , Literatura polska — historia — 19-20 w.

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski