Psychologia i socjologia

praca zbiorowa – Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej

Jedna czy wiele Ukrain? Demokracja czy oligarchia? Ukraińskie rodowody i ukraińskie tożsamości. Ukraina wobec Rosji i wobec Polski, wobec świata i Europy. Ukraińska Powstańcza Armia i Armia Czerwona. Donieck i Lwów. Lwów etniczny i symboliczny, polski Wołyń i zagłada Żydów. Te kluczowe dylematy i dramaty nowoczesnej Ukrainy stanowią oś pasjonujących i odważnych rozmów, jakie Iza Chruślińska przeprowadziła z Jarosławem Hrycakiem.

Ale żaden z tych dylematów i dramatów nie przedstawia się tutaj tak, jak utrwaliły to stereotypy – każdy został na nowo przemyślany i sproblematyzowany. Jarosław Hrycak jest bowiem nie tylko wybitnym historykiem, jest także wizjonerem politycznym. Wizja Ukrainy niepodległej i demokratycznej, wielokulturowej i pojednanej ze sobą, zaprzyjaźnionej z sąsiadami i osadzonej w Europie, ma w Hrycaku swojego mocnego, zdecydowanego wyraziciela. Jako historyk wie on jednak, że musi być nastawiony na długie jej nie tyle trwanie, co spełnianie.
Andrzej Mencwel   źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/Seria-Historyczna/…(?) źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/Seria-Historyczna/…»

Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
data wydania:
3 marca 2009

ISBN:
9788361006725

liczba stron:
336

słowa kluczowe:
Jarosłąw Hrycak Iza Chruślińska Ukraina Krytyka Polityczna Przewodnik

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski