Richard P. Brennan – Na ramionach olbrzymów : życie i dzieło twórców współczesnej fizyki

Drogi czytelniku,

skoro sięgnąłeś po tę książkę, to zapewne zaintrygował Cię jej tytuł. Zapewniamy, że jej wnętrze jest jeszcze bardziej interesujące. Dobór wybitnych fizyków pozwolił Autorowi na zręczne włączenie popularnego wykładu współczesnej fizyki do historii fizyki napisanej przystępnie i lekko, ubarwionej licznymi anegdotami charakteryzującymi temperament i osobowość uczonych.

We wstępie autor omawia poglądy starożytnych Greków, osiągnięcia Pitagorasa, Archimedesa i odkrycia Galileusza, Kopernika, Keplera. Dalej przedstawia główne pojęcia i najważniejsze wyniki mechaniki klasycznej (Newton), szczególnej i ogólnej teorii względności (Einstein), mechaniki kwantowej (Planck, Bohr i Heisenberg), elektrodynamiki kwantowej (Feynmann) oraz chromodynamiki kwantowej (Gell-Mann). W epilogu natomiast omawia najnowsze, choć nie zawsze do końca zaakceptowane koncepcje.

Wielką zaletą książki jest to, że równolegle z opisem osiągniętych wyników badań prezentuje procesy badawcze, które doprowadziły do wielkich przełomów w nauce. Historię nauki tworzą wprawdzie wielkie sukcesy, ale jej dzień powszedni to często pasmo dużych i małych porażek. Wiele miejsca poświęca autor ukazaniu kontaktów osobistych typu mistrz-uczeń, jak w przypadku Rutherforda i Bohra, oraz roli współzawodnictwa, którego najciekawszym chyba przykładem jest powstanie “Projektu Manhattan”.

Gorąco polecamy tę książkę; nie ma podobnej na rynku księgarskim. Ponadto kunszt literacki Autora i Tłumacza sprawia, że czyta się ją jednym tchem.

[Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1999]  

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowo-Techniczne
tytuł oryginału:
Heisenberg probably slept here

data wydania:
1999 (data przybliżona)

ISBN:
83-204-2371-6

liczba stron:
340

słowa kluczowe:
fizyka , biografie , esej

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski