Językoznawstwo

Robert Dudziński – Groza w kulturze polskiej

Jakie są wampiry znad Wisły? Jak w Polsce postrzegamy filmy snuff? I dlaczego tak bardzo baliśmy się golarza Filipa z filmowych adaptacji „Pana Kleksa”? O tym wszystkim piszą autorzy, których teksty złożyły się na „Grozę w kulturze polskiej”. To najnowsza publikacja Stowarzyszenia Trickster, którą można pobrać bezpłatnie z ich strony.

„Groza w kulturze polskiej” jest piątym wydawnictwem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster. Złożyły się na nią teksty naukowców z całej Polski, którzy w 2014 r. spotkali się we Wrocławiu, by dyskutować o polskiej grozie.

Publikacja powstała pod redakcją członków stowarzyszenia – Roberta Dudzińskiego, Kamili Kowalczyk i Joanny Płoszaj. Recenzji naukowej podjęła się dr Halina Kubicka, filolożka, specjalistka od literatury popularnej.

Tom tworzy 17 tekstów naukowych opisujących najróżniejsze aspekty polskiej grozy. Znajdziemy tam m.in. analizę grozy w twórczości Andrzeja Sapkowskiego, przegląd polskich bohaterów wampirycznych, wstęp do twórczości Łukasza Orbitowskiego, opis polskich wizji filmów snuff, grozy w polskim teatrze lalek czy w filmowych adaptacjach „Pana Kleksa”. Dowiemy się też m.in., jak polska prasa przedwojenna przedstawiała Borisa Karloffa i Belę Lugosiego, najbardziej rozpoznawalne gwiazdy ówczesnego kina grozy i na czym polega architektura grozy w prozie Zdzisława Beksińskiego.

Publikacja jest dostępna pod adresem http://tricksterzy.pl/download/groza-w-kulturze-polskiej/. Można ją pobrać za darmo. Stowarzyszenie promuje bowiem ideę wolnego dostępu do nauki.   źródło opisu: www.tricksterzy.pl/groza-w-kulturze-polskiej-najno…(?) źródło okładki: www.tricksterzy.pl/groza-w-kulturze-polskiej-najno…»

Wydawnictwo:
Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”
data wydania:
2016 (data przybliżona)

ISBN:
9788364863042

liczba stron:
310

słowa kluczowe:
groza , kultura , wampir ,

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski