Robert Piotrowski – Demon Maxwella. Dzieje i filozofia pewnego eksperymentu

Demon Maxwella jest jednym z najciekawszych eksperymentów myślowych w historii fizyki, o niemal półtorawiecznej historii.

Polega on na wyobrażeniu sobie czynnika (mechanizmu lub istoty inteligentnej) działającego na poziomie molekularnym i zdolnego do sortowania molekuł gazu ze względu na kierunek lub prędkość ich poruszania się. Wynikiem działania takiego demona ma być wytworzenie nierównowagi ciśnienia lub temperatury w układzie znajdującym się początkowo w stanie równowagi termodynamicznej. To oznaczałoby sprzeczność z II zasadą termodynamiki, a przeto paradoks sięgający podstaw tej dziedziny fizyki. Książka przedstawia historię i filozofię demona Maxwella na interdyscyplinarnym tle fizyki, biologii, humanistyki i ekonomii.

Robert Piotrowski pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się m.in. logiką stosowaną, filozofią kultury oraz historią filozofii anglosaskiej i polskiej.   źródło opisu: http://www.dialog.edu.com.pl/ źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
data wydania:
2013 (data przybliżona)

ISBN:
9788363778170

liczba stron:
346

słowa kluczowe:
eksperyment Maxwella , termodynamika

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski