Sarah Blaffer Hrdy – Kobieta, której nigdy nie było

“Kobieta, której nigdy nie było”, wkrótce po ukazaniu się jednogłośnie uznana została przez krytyków i czytelników za przełomową syntezę feminizmu i teorii ewolucji. To Sarah Hrdy jako pierwsza zdołała pokazać – i obalić – fałszywe stereotypy, jakie wokół koncepcji „natury kobiety” (i żeńskiego seksualizmu) budowały zarówno nauka, jak i feminizm. Hrdy potrafiła jednak nie tylko zakwestionować dominujące w potocznym myśleniu, w wizjach feministek i w naukowych rozprawach przesądy, ale również przedstawia własną, opartą na wielkiej wiedzy i rzetelnych badaniach koncepcję ewolucji naszych przedludzkich przodków i czynników, które sprawiły, że wśród Homo sapiens dyskryminacja kobiet/samic przybrała tak wielkie, niespotykane u większości innych naczelnych rozmiary.

„New York Times Book Review” wyróżnił książkę Kobieta, której nigdy nie było prestiżowym tytułem „The Notable Book of the Year”.

Sarah Blaffer Hrdy jest obecnie Prefessor Emerita na University of California-Davies. Uznawana jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych prymatologów. W kręgach pozanaukowych sławę zawdzięcza głośnym i wielokrotnie wznawianym oraz tłumaczonym na wiele języków książkom Kobieta, której nigdy nie było oraz Mother Nature.

To wspaniała książka. Świetna lektura, a zarazem wielka, naukowa rozprawa o seksie i statusie wśród naczelnych.
Alison Jolly, „American Scientist”

Wśród prac poświęconych ewolucji i behawiorowi prymatów – a więc i nas samych – książka Hrdy nie ma sobie równych […]. To fascynujący obraz nacisków ewolucyjnych, które ukształtowały naturę mężczyzn i naturę kobiet.
Dorothy Cheney, „Science”

Świetne pióro, olbrzymia wiedza i erudycja, poczucie humoru i odwaga głoszenia niepopularnych sądów. Umiejętność stawiania ważnych pytań i znajdywania odpowiedzi. Czegóż można chcieć więcej?
Jonathan Arber, „Science and Life”   źródło opisu: Wydawnictwo CiS, 2005 źródło okładki: http://www.cis.pl

Wydawnictwo:
CiS
tytuł oryginału:
Woman that never evolved

data wydania:
2005 (data przybliżona)

ISBN:
8385458948

liczba stron:
340

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski