Ebooki

Simms Taback – Płaszcz Józefa

Nagrody:
Grand Prix Książka Roku 2009 w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka

Specjalne wyróżnienie w konkursie DONGA Polskiej Sekcji IBBY

Specjalne wyróżnienie w konkursie PRZECINEK I KROPKA, organizowanym przez EMPiK

Józef miał kiedyś płaszcz, cały w dziurach – dokładnie jak ta książka! Kiedy płaszcz mu się zestarzał i zniszczył, przerobił go na kurtkę. Na co przerobił kurtkę? Co zrobił potem?
Dzięki otworom, które tak sprytnie wycięto w kartkach tej książki, zobaczysz, na co Józef przerabia swoje stare ubrania, zanim – cóż… – nie pozostanie mu zupełnie nic… Józef zrobi jednak coś, nawet z niczego!

O Płaszczu Józefa, który powstał z inspiracji tradycyjną piosenką w języku jidisz, można powiedzieć, że jest jakby nostalgiczną, ale przeznaczoną dla dzieci, wersją „Skrzypka na dachu”. To absolutnie niezwykła pozycja wydawnicza. Stanowi absolutną rzadkość, wypełnia bolesną lukę w opowieści o nieobecności Żydów i ich kultury w ujęciu tradycyjnej opowieści o foklorze, wartościach, muzyce i klimacie żydowskiego sztetla. Dorośli mają już sporo książek, które pozwalają poznać kulturę Żydów – w literaturze dla dzieci to wyjątek.
Sam autor, wskrzeszając kulturę świata jidysz, języka (który dla niego był pierwszym językiem), przerzuca wartościowy most między historią polskich Żydów małych miasteczek i wsi a współczesnością. Mówi o tym tak: „Powstało coś na kształt sztetl według mojej wyobraźni. Słuchałem muzyki klezmerskiej i żydowskich utworów liturgicznych. Oglądałem stare zdjęcia rodzinne, robiłem wszystko, by zanurzyć się w tej minionej rzeczywistości i starej kulturze. Chciałem oddać jej emocjonalny wymiar.” To bezcenne emocje i wartości.
Roman Kurkiewicz, Radio TOK FM*   źródło opisu: Wydawnictwo Format, 2009 źródło okładki: http://www.wformat.com/page.php?p=72

Wydawnictwo:
Format
tytuł oryginału:
Joseph Had a Little Overcoat

data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-61488-20-0

liczba stron:
32

kategoria:
Literatura dziecięca

język:
polski

Wpis wyświetlony 8167 razy od 25.12.2016. Użytkownicy najczęściej szukali pliku pdf i MOBI.

Dodaj komentarz