publicystyka literacka i eseje

Sławomir Sierakowski – Miłosz. Przewodnik Krytyki Politycznej

Miłosz jako pisarz polityczny? Wielbicieli jego twórczości takie podejście często oburza. Nie bez powodu. Dotychczasowe spory wokół politycznych uwikłań Miłosza wydają się płytkie i prymitywne. Patriota czy odszczepieniec, Polak czy kosmopolita, Heglem ukąszony czy zwykły oportunista: oto kwestie, które budzą tak wiele emocji – i tak mało refleksji.

Tymczasem „polityczność” Miłosza to sprawa fundamentalna. Nowoczesność, polskość, europejskość, zaangażowanie, modernizacja, peryferyjność społeczeństwa i kultury czy kolonializm – od tych „przeklętych pytań” autor Ocalenia wciąż nie pozwala nam uciec. I to o nich właśnie piszą filozofowie, socjolożki, historycy i polonistki młodego pokolenia w Miłoszu. Przewodniku Krytyki Politycznej.

Autorzy i autorki, m. in. Elżbieta Janicka, Agnieszka Kosińska, Cezary Michalski, Sławomir Sierakowski pokazują Miłosza żywego, a nie muzealny eksponat; twórczość uwikłaną w świat i historię, a nie opakowaną w pozłacany celofan.   źródło opisu: sklep.krytykapolityczna.pl źródło okładki: sklep.krytykapolityczna.pl

Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
data wydania:
23 marca 2012

ISBN:
9788362467280

liczba stron:
297

słowa kluczowe:
literaturoznawstwo , Noblista , społeczeństwo , polityka

kategoria:
publicystyka literacka i eseje

język:
polski

Wpis wyświetlony 7138 razy od 03.08.2023. Użytkownicy najczęściej szukali pliku epub i mobi.

Dodaj komentarz