Literatura współczesna

Slobodan Selenić – Zabójstwo z premedytacją

Belgrad, rok 1992. Jelena jest fotografem i studentką szkoły teatralnej w Belgradzie. Energiczna i inteligentna, ukrywa dobre serce pod pod maską oschłości, a prowokujący język, którego używa, stanowi wyraz buntu przeciw społeczeństwu.

Przypadkiem odnajduje pamiątki po babce i postanawia odtworzyć historię jej życia. Stopniowo ukazuje się nam obraz pełen namiętności i grozy, portret młodej kobiety, która usiłowała pogodzić lojalność wobec swego przyrodniego brata, przyjaciela i towarzysza pierwszych erotycznych doświadczeń, z wiernością oficerowi wszechwładnej tajnej policji, a także własnym zasadom. Dlaczego zgodziła się na pełne upokorzeń życie na łasce władzy? Kto był ojcem jej dziecka?

Selenić zręcznie splata poruszające historie dwóch kobiet, znakomicie opisując grozę ludzkiej samotności i wojennego zamętu.

Powieść otrzymała Nagrodę Biblioteki Serbii jako najpoczytniejsza książka w roku 1994 i 1995, na jej podstawie powstał wielokrotnie nagradzany film Gorcina Stojanovicia.

Wydawnictwo:
W.A.B.
Tytuł oryginału:
Ubistvo s predumišlajem
Data wydania:
2005 (data przybliżona)
ISBN:
83-7414-060-7
Liczba stron:
284
Słowa kluczowe:
literatura serbska , kobieta , historia
Kategoria:
literatura współczesna
Język:
polski

Dodaj komentarz