Filozofia i etyka

Søren Aabye Kierkegaard – Modlitwy

W przedstawionym tu zbiorze modlitw Kierkegaarda w pierwszej grupie umieściłem te, które Kierkegaard adresuje do Boga Ojca; w drugiej grupie te, które adresuje do Syna; a w trzeciej do Ducha Świętego. Czwarta grupa zawiera modlitwy na szczególne okazje. Co do kolejności modlitw w każdej z tych grup, kierowałem się tu zasadą Kierkegaarda, która mówi, że prawdziwa pobożność wyrasta z poczucia własnej bezwartościowości oraz wielkości Boga, że w napięciu zmierza ku zrozumieniu Bożej miłości, a potem, jeśli to w ogóle możliwe, ku specjalnym prośbom. Zatytułowałem każdą z modlitw zwrotem albo zaczerpniętym bezpośrednio z modlitwy, albo oddającym jej główny temat. Aby łatwiej korzystać ze zbioru każda modlitwa została opatrzona kolejnym numerem, a źródło każdej z modlitw można odnaleźć, kierując się ku stronom z przypisami znajdującym po Części III.

Mam nadzieję, że czytelnik odnajdzie w tych modlitwach sposób, nie tylko na serdeczne i życzliwe zrozumienie Kierkegaarda i jego myśli, lecz także bogate źródło dla swojego własnego religijnego życia.

Perry D. Le Favre   źródło opisu: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=227 źródło okładki: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=227

Wydawnictwo:
Antyk Marek Derewiecki
tytuł oryginału:
Prayers of Kierkegaard

data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
9788389637703

liczba stron:
224

słowa kluczowe:
Filozofia , religia , Bóg , Kierkegaard

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Wpis wyświetlony 6417 razy od 14.09.2023. Użytkownicy najczęściej szukali pliku epub i mobi.

Dodaj komentarz