Historia

Steven Runciman – Wielki Kościół w niewoli

„Wielki Kościół w niewoli” obejmuje dzieje Kościoła wschodniego od wieku XIII do XIX. W historii Kościoła chrześcijańskiego nie było chyba równie zawiłej i kontrowersyjnej, a jednocześnie frapującej pod względem czysto fabularnym fazy rozwojowej.

Wpłynęło na to wiele czynników obiektywnych, z których jednym z najbardziej podstawowych była niewątpliwie niewola turecka. Wytworzyła ona skomplikowany splot warunków politycznych, społecznych, ekonomicznych, kulturalnych i oczywiście religijnych, które stworzyły tło dla tego obfitującego w wydarzenia okresu w dziejach wschodniego chrześcijaństwa. Autor, który jest zresztą uznaną znakomitością w zakresie historii Kościoła bizantyńskiego, porusza się w tej tematyce z podziwu godną erudycją zarówno w dziedzinie spraw ogólnych, jak i w szczegółach dotyczących wszystkich przejawów życia Kościoła bizantyńskiego i jego relacji do otaczającego świata: ustrój Kościoła, Kościół i Państwo, teologia mistycyzmu, Kościół i wychowanie, Kościół i inne Kościoły, ustalenie doktryny – oto tytuły tylko niektórych rozdziałów, które najlepiej świadczą o rozległości problematyki podejmowanej przez Runcimana.

Dodatkowym a niebagatelnym walorem książki jest żywy, barwny, choć nie pozbawiony naukowej precyzji język, którym autor posługuje się z wprawą rasowego powieściopisarza.   źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX 1973 źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
tytuł oryginału:
The Great Church in Captivity

data wydania:
1973 (data przybliżona)

liczba stron:
478

słowa kluczowe:
Historia Kościoła , Prawosławie , Kościół prawosławny , Bizancjum , Turcja , Rosja

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz