Tadeusz Kur – Zwycięstwo Piecucha nad Hitlerem
Minęło 40 lat od wydarzeń, którym poświęcona jest ta książka. Właśnie w 1932 roku kierownictwo partii hitlerowskiej intensyfikuje działalność, dążąc do objęcia rządów w Niemczech i niedzielenia się nimi z żadnymi partiami politycznymi. Partia hitlerowska walczy więc zażarcie tak o głosy w wyborach, jak i o wpływy w kraju przy pomocy terroru stosowanego przez bojówki SS i SA.
Pierwszą ofiarą na nowym etapie taktyki hitlerowskiej stał się młody robotnik polski, uczestnik powstań śląskich, sympatyk Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) – Konrad Piecuch ze wsi Potępa, która wówczas znajdowała się za kordonem granicznym, w powiecie gliwicko-toszeckim (dziś w tarnogórskim). Aczkolwiek była to pojedyncza ofiara, to podłoże podstępnego i bestialskiego mordu oraz solidaryzowanie się z pospolitymi zbrodniarzami całego kierownictwa partii hitlerowskiej z Adolfem Hitlerem na czele – przekształciły natychmiast zbrodnię z Potępy, znaną w światowej literaturze jako „Fall Potempa”, w symbol całego systemu hitlerowskiego – tak w płaszczyźnie państwowej, jak i prawnej.
Zbrodnia w Potępie była zarazem – co jest dla nas, Polaków, też warte zapamiętania – zapowiedzią brutalnego traktowania wszystkich Polaków przez hitlerowców. Z tych względów należy poświęcić jej dużo uwagi. A również i dlatego, że w tak znanych i popularnych w świecie dziełach, jak Alana Bullocka „Hitler. Studium tyranii” i Joachima C. Festa „Oblicze Trzeciej Rzeszy”, znajdujemy błędy w opisie wydarzeń w Potępie. źródło opisu: Książka i Wiedza, 1972 źródło okładki: Zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Książka i Wiedza
- data wydania:
- maj 1972 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 120
- słowa kluczowe:
- historia , reportaż , piecuch , fall potempa
- kategoria:
- literatura faktu
- język:
- polski