w

Thierry de Montbrial – Działanie i system świata

„Działanie i system świata” wnosi całkowicie nową perspektywę do nauki o stosunkach międzynarodowych. Jest to książka o najważniejszych problemach międzynarodowych, wśród których warto wskazać na takie zagadnienia, jak zjawisko potęgi w nowej sytuacji międzynarodowej, źródła i sposoby rozwiązywania współczesnych konfliktów, adekwatność klasycznych teorii strategii i studiów strategicznych w okresie pozimnowojennym, związki ekonomii i polityki w stosunkach międzynarodowych oraz różne aspekty globalizacji.
Nowatorskie ujęcie i podstawowy walor tej pracy leży przede wszystkim w jej odczytaniu jako swoistego podręcznika prakseologii międzynarodowej, w której autor nie doszukuje się jednak instrukcji skutecznego działania, proponując w zamian europejską, racjonalistyczną, ale w humanistycznym znaczeniu, perspektywę; humanistyczną, czyli uwzględniającą szeroko rozumiany czynnik ludzki w procesach społecznych, także międzynarodowych.
Sposób, w jaki de Montbrial prowadzi swego czytelnika po tym quasi-podręczniku, jest w duchu von Clausewitza: teoria (nauka) nie jest po to, aby udzielać odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania, lecz aby czynić polityka (podmiot działający) mądrym w sytuacji, w której musi on sam podejmować decyzje.
Prof. dr hab. Roman Kuźniar   źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2011 źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
tytuł oryginału:
L’action et le système du monde

data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
9788361203506

liczba stron:
518

słowa kluczowe:
międzynarodowe stosunki gospodarcze , polityka , ekonomia , władza , dyplomacja

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski