Thomas Anthony Harris – Ja jestem OK – ty jesteś OK
Pionierskie dzieło Thomasa A. Harrisa na polu analizy transakcyjnej ma fundamentalny wpływ na nasze rozumienie zachowań interpersonalnych.,
Analiza transakcyjna jest koncepcją opartą na idei trzech stanów ego – Rodzic, Dorosły, Dziecko – stanowiących podstawę treści i jakości komunikacji interpersonalnej. Zdaniem Harrisa, niezależnie od „szczęśliwego dzieciństwa”, większość z nas doświadcza negatywnych uczuć bezbronnego dziecka, całkowicie zależnego od tego, czy uda mu się zadowolić innych ludzi (rodziców) w zamian za „głaski” i opiekę.
Książka ta jest nie tylko znakomitym przeglądem podstawowych pojęć analizy transakcyjnej, ale także praktycznym poradnikiem umożliwiającym zastosowanie ich w życiu, pokazuje bowiem, jak rozumieć własne zachowania i jak dzięki temu podejmować świadome decyzje.
Jej pierwsze polskie wydanie ukazało się pod tytułem W zgodzie z sobą i z tobą.
Thomas A. Harris (1910-1995) był praktykującym psychiatrą oraz długoletnim współpracownikiem i przyjacielem Erica Berne’a, twórcy analizy transakcyjnej. Bestsellerowy poradnik Ja jestem OK – Ty jesteś OK pomógł milionom ludzi odzyskać swobodę dokonywania zmian, wyzwalania dorosłej skuteczności i osiągania radosnej intymności w kontaktach z innymi ludźmi. Obecne wydanie, zmienione wg wydania amerykańskiego z 2004 roku, jest drugim na polskim rynku. źródło opisu: http://www.rebis.com.pl źródło okładki: http://www.rebis.com.pl
- Wydawnictwo:
- Rebis
- tytuł oryginału:
- I’m OK – You’re OK
- data wydania:
- 2009 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-7510-175-1
- liczba stron:
- 376
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski