w

Tim Dant – Kultura materialna w rzeczywistości społecznej

Jakie relacje łączą nas z przedmiotami? W jaki sposób rzeczy wpływają na nasze związki z innymi ludźmi? W jakich relacjach pozostają ze sobą przedmioty materialne i zjawiska społeczne, takie jak moda, dyskurs społeczny, wzornictwo? W życiu codziennym pozostajemy w stosunkach z przedmiotami na wiele rozmaitych sposobów: gdy nosimy ubrania, meblujemy mieszkanie, reagujemy na dzwonek telefonu, rozpoznajemy podpis pod obrazem, bierzemy do ręki przycisk do papieru. Nie są to bynajmniej stosunki o wyłącznie funkcjonalnym charakterze, zależą bowiem od tego, w jakich związkach pozostajemy z innymi ludźmi oraz od kultury konkretnego społeczeństwa, w którym żyjemy ? są stosunkami o charakterze społecznym. Ta zajmująca książka czerpie z uznanych ujęć teoretycznych, w tym podejść Simmla, Marksa, McLuhana, Barthesa, Baudrillarda, jak również z wielu prac empirycznych rozmaitych dyscyplin humanistycznych. By zrozumieć cokolwiek z naszego obcowania z przedmiotami, sięga po zawarte w tym dorobku koncepcje, skupiając się na rozmaitych przypadkach: kopcach z kamieni i dżinsach, telewizorach i kolczykach na penis, domach i dziełach sztuki.

Książka ta powinna być podstawową lekturą dla drugiego roku studiów w zakresie socjologii i studiów kulturowych. Jest ona syntezą podstawowej literatury i prowadzi przez zawiłe dyskusje, a jednocześnie jest przystępna, wciąga i inspiruje. Ułatwi studentom spojrzenie na świat materialny i zobaczenie go w zupełnie nowym świetle oraz zapoznanie się z najważniejszymi dyskusjami teoretycznymi.

Keith Tester, profesor teorii społecznej, Portsmouth University   źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,591,strona,K…(?) źródło okładki: http://www.wuj.pl/produkt_gl/591.jpg

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
tytuł oryginału:
Material Culture in the Social World. Values, Activities, Lifestyles

data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
9788323323310

liczba stron:
240

słowa kluczowe:
antropologia , socjologia , kultura

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski