Tim Flannery – Twórcy pogody. Historia i przyszłe skutki zmian klimatu

Rzadko zdarza się czas, kiedy los każdego z mieszkańców ziemi był zagrożony. Tak jest w chwili obecnej. Wielu z nas podejrzewa, że zmiany klimatu mają miejsce, ale czy jest to wielkie zagrożenie dla naszego świata czy tylko przesadzona bajeczka? A może to coś pośredniego – zagadnienie, z którym ludzkość będzie się musiała w końcu zmierzyć, ale może niekoniecznie teraz?

Wszystko, co nas otacza i w czym żyjemy, to świat szybko i nieodwołalnie niszczony przez bezbarwny i bezwonny gaz. Jest on emitowany do atmosfery za każdym razem, gdy uruchamiamy samochód, gotujemy posiłek lub włączamy światło. To na pozór niewinne czynności, ale jeśli pomnożyć te prozaiczne codzienne działania przez sześć miliardów, rozmiar szkód, jakie wyrządzamy w ten sposób środowisku, stanie się przerażająco oczywisty. To trudny temat, który ciężko rozważyć na chłodno, ponieważ wymaga głębokich ingerencji zarówno w politykę jak i przemysł, i ponieważ wynika z proce-sów, na których opierają się podstawy sukcesu naszej cywilizacji. Nasz los spoczywa obecnie w naszych rękach, bo to my jesteśmy twórcami pogody i już posiedliśmy narzędzia niezbędne do uniknięcia katastrofalnych zmian klimatu.
W swej poruszającej książce, która już spotkała się z międzynarodowym aplauzem, australijski naukowiec Tim Flannery z zaangażowaniem tłumaczy to, co dzieje się na naszej planecie. Namawia nas do przyjrzenia się teraźniejszości, w której zmiany klimatyczne na poziomie globalnym mogą zniszczyć całe życie na ziemi i zagrozić naszemu przetrwaniu. Ta książka charakteryzuje się niekwestionowaną rzetelnością oraz zgrabnym i przystępnym stylem Przedstawia ponadto drobiazgową koncepcję tego, co każdy z nas powinien zrobić, by uniknąć katastrofy. To światowe wezwanie do walki, wykładające jasno, co wiemy i co możemy zrobić, by zmienić sytuację, dopóki nie jest za późno. „Twórcy Pogody” zmienią nasze życie.   źródło opisu: Wydawnictwo CKA, 2007 źródło okładki: http://wydawnictwocka.pl/index.php?id=23&podkat=64&kat=23#

Wydawnictwo:
Wydawnictwo CKA
tytuł oryginału:
The weather makers. The history and future impact of climate change

data wydania:
maj 2007 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-60206-99-6

liczba stron:
366

słowa kluczowe:
efekt cieplarniany , ocieplenie klimatu , klimat , ozon , warstwa ozonowa

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski