Ebooki

Urszula Ewertowska – Moja wyspa Bali

Zabawy lat siedemdziesiątych, umieszczone w realiach współczesnego życia. Dzieci czytając książkę „Moja wyspa Bali”, przenoszą się w świat nierzeczywisty, ale mogącym być realnym, jeśli tylko go sobie same zorganizują. Nie jest to trudne, gdyż książka wskazuje poszczególne kroki, jak to zrobić. Jest swego rodzaju poradnikiem.

Pracuję z dziećmi edukacji wczesnoszkolnej już od wielu lat. Obserwuję zmiany, jakie dokonały się w ich umysłach pod wpływem dużych zmian, które zaszły w otaczającym ich świecie. Z całą odpowiedzialnością uważam jednak, że potrzeba i chęć wspólnych rówieśniczych zabaw nie zmieniły się w ogóle. Kiedy proponuję dzieciom zabawy z okresu mojego dzieciństwa, okazuje się, że świetnie się bawią. Chcą się bawić, a nawet mam wrażenie, że są spragnione tego rodzaju zabaw.

Książka przeznaczona jest dla czytelnika w wieku od 9 do 12 lat. Z jej treścią zapoznało się już około 90 dzieci (książka pojawi się na rynku w lipcu tego roku). To właśnie ich reakcja spowodowała, że wyciągnęłam książkę z szuflady, gdzie leżała kilka lat. Wprowadziłam trochę zmian i postanowiłam ją wydać.

Treść jej opowiada o dziesięciorgu dzieci, które organizują sobie miesiąc wakacji na podwórku. Każde z nich jest inne, mają różne problemy, wywodzą się z różnych środowisk, a jednak potrafią stworzyć niesamowitą paczkę.

Przygody opisane w książce z rozdziału na rozdział coraz bardziej wciągają czytelnika. Obok opisów zabaw znalazło się miejsce na tajemnice, zazdrość, nienawiść, a nawet miłość.

Jako wieloletni pedagog nie mogłam odmówić sobie wprowadzenia wątków wychowawczych. Ta pełna ciepła i humoru opowieść nasycona jest mądrymi radami. Skłania do zastanowienia i refleksji. Jest dobrym materiałem do dyskusji w domu, w szkole.

Rozpoczynając prace nad powieścią, myślałam, że wszystkie wydarzenia będą oparte na moich prywatnych wspomnieniach. W czasie pisania jednak dużo pozmieniałam, dużo dodałam, trochę wymyśliłam. Autentyczne są tylko zabawy, które naprawdę przeżyłam.

Zapraszam dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania. Dzieci będą miały okazję poznać klimat dawnych podwórek, a niektórzy rodzice przypomną sobie, jak to kiedyś było.

Urszula Ewertowska   źródło opisu: http://www.mojawyspabali.pl/?s=list-od-autorki źródło okładki: własne zdjęcie

Wydawnictwo:
Macpol
data wydania:
lipiec 2011 (data przybliżona)

ISBN:
9788393333301

liczba stron:
284

słowa kluczowe:
przygoda wakacje młodzież

kategoria:
Literatura dziecięca

język:
polski

Dodaj komentarz