Językoznawstwo

Urszula Pawlicka – (Polska) poezja cybernetyczna. Konteksty i charakterystyka

Książka Urszuli Pawlickiej jest kompetentnym przewodnikiem po świecie poezji cybernetycznej – charakteryzującym zarówno jej różne formy i odmiany, jak i jednostkowe realizacje. Autorka umiejętnie oscyluje między popularyzacją i naukowością – przystępnie i ciekawie, a jednocześnie ze znawstwem i fascynacją prezentując tę twórczość nie tylko w kontekście zjawisk artystycznych nowych mediów, ale także naukowych rozpoznań kultury cyfrowej. Tytułowe konteksty pozwalają też Autorce sięgnąć po oznaki – zapowiedzi omawianych zjawisk w kulturze druku. Książka zaprasza do rewizji dotychczasowego rozumienia poezji i poetyckości wobec wieloznakowości zjawiska, ruchomej – zmiennej tkanki tekstu czy przesuwania w jej sferę działań interpretacyjnych. Gorąco polecam.

Dr hab. Ewa Szczęsna, prof. UW

Jaki jest Twój stosunek do sztuki cyfrowej? Fascynacja? Życzliwe zainteresowanie? Podejrzliwy dystans? Niechęć? A może po prostu jej nie znasz? W każdym z tych przypadków książka Urszuli Pawlickiej jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu zarówno kompendium e-poezji: jej początki, omówienie przykładów i przedstawicieli, jak i autorską klasyfikację oraz archeologię form tej nowej sztuki, która nierzadko inspiruje się pomysłami sprzed ery cyfrowej. A wszystko przedstawione przystępnie i rzeczowo, na najwyższym poziomie merytorycznym. Z czystym sumieniem polecam.

Dr inż. Emilia Branny-Jankowska, Uniwersytet Jagielloński   źródło opisu: Korporacja Ha!art źródło okładki: www.ha.art.pl

Wydawnictwo:
Ha!art
data wydania:
29 grudnia 2012

ISBN:
9788362574803

liczba stron:
244

słowa kluczowe:
liternet , poezja cyfrowa , poezja cybernetyczna , Internet , literatura , poezja , literaturoznawstwo , hipertekst

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski