Filozofia i etyka

Werner Jaeger – Teologia wczesnych filozofów greckich

„Teologia wczesnych filozofów greckich” to dzieło przełomowe zarówno dla badań nad grecką myślą filozoficzną z czasów przed Sokratesem, jak i dla rozważań nad pojęciem teologii, niesłusznie zawężanym wyłącznie do dokonań pisarzy chrześcijańskich. Jak pisze Jaeger, teologia jest szczególnym wytworem umysłowości greckiej i wiąże się z wielką wagą, jaką greccy myśliciele przykładali do pojęcia logosu — ponieważ teologia to próba przybliżenia się do Boga lub bogów (theoi) za pośrednictwem logosu. Odniesienie pojęcia „teologia” do filozofii przedsokratejskiej nie jest anachronizmem. W ujęciu Jaegera presokratycy b y l i teologami: podejmowali trud dociekania istoty physis, do której w ich pojęciu należało bóstwo.
W wyniku takiego odczytania pozostałości pism i tradycji wczesnej greckiej filozofii otrzymujemy panoramę całego obszaru myślenia, które leży u podstaw rozwoju zarówno filozofii i refleksji teologicznej pogańskiej, jak i chrześcijańskiej. Takie przedstawienie tej sfery zagadnień ma charakter niezwykle oryginalny i pozwala oglądać ją w zupełnie nowym świetle.
Wydaje się wręcz, że bez znajomości tej niezmiernie wnikliwej i nadal aktualnej syntezy Jaegera trudno współcześnie wyobrazić sobie uprawianie jakiejkolwiek teologii.   źródło opisu: http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=101 źródło okładki: http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=101

Wydawnictwo:
Homini
tytuł oryginału:
Theologie der frühen griechischen Denker

data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
9788389598738

liczba stron:
297

słowa kluczowe:
Filozofia , teologia , Grecja , starożytność , filozoficzne koncepcje Boga

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Wpis wyświetlony 9228 razy od 04.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku epub i mobi.

Dodaj komentarz