Ebooki

Władysław Kopaliński – 125 baśni do opowiadania dzieciom

„Tego bardzo szczupłego wyboru baśni dokonałem spośród tysięcy mniej czy bardziej ludowych czy literackich opowieści różnych krajów Europy i Azji, począwszy od starożytności, a na dobie obecnej kończąc. Brałem tu przede wszystkim pod uwagę fakt, że dziecko XXI wieku różni się znacznie w swych pojęciach i gustach od dzieci będących adresatami braci Grimm, również znaczna większość późniejszych zbiorów zieje nudą, nie pobudza do myślenia, nie bawi dzisiejszego odbiorcy mimo przepełniających je smoków i królowych, diabłów, olbrzymów i karzełków.
Starłem się więc przytoczyć baśnie przynoszące jakiś interesujący przekaz myślowy, baśnie, które, przyjmując jak najbardziej fantastyczne założenia, opierają się na nich w sposób sensowny, a także baśnie mówiące o postaciach, które powinny towarzyszyć dziecku i pozostać z nim przez całe życie.
Myślą przewodnią tego wyboru jest – rzecz dość osobliwa – sposób jego wykorzystania, mianowicie opowiadanie dziecku własnymi słowami z własnej pamięci, słownictwem i stylem znanym dziecku z codziennych kontaktów z opowiadającym. Oczywiście po uprzednim przeczytaniu sobie po cichu tekstu baśni. Ta forma przekazu stwarza swoistą, intymną wspólnotę między opowiadającym i słuchaczem…”
Władysław Kopaliński   źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2009 źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=195

Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
data wydania:
listopad 2009 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7399-368-6

liczba stron:
376

słowa kluczowe:
baśnie , opowiadania dla dzieci , bajki

kategoria:
Literatura dziecięca

język:
polski

Wpis wyświetlony 1577 razy od 20.11.2022. Użytkownicy najczęściej szukali pliku epub i mobi.

Dodaj komentarz