Ebooki

Włodzimierz Barchacz – Moja cyfrówka i ja

„Moja cyfrówka i ja” zajmuje się fotografią w dwóch aspektach: technicznym i artystycznym. Już sam tytuł informuje, że zadaniem książki nie jest opisanie dostępnego sprzętu, ale raczej relacji między aparatem fotograficznym a jego użytkownikiem. Pomaga w wybraniu aparatu i posługiwaniu się nim, ale także zajmuje się estetyczną stroną fotografii – uczy podstaw kompozycji, wyrabia smak artystyczny. Już samo motto intryguje: „Okazuje się, że dobry aparat sam z siebie dobrych zdjęć robić nie potrafi. Powinien być jeszcze do niego doczepiony, w miarę sprawny i doświadczony fotograf”. I sprawia, że zaglądamy do tej książki zastanawiając się, co też Autorzy chcieli nam przekazać…

Książka składa się z dwóch, podstawowych części: tekstowej i zdjęciowej. Napisana jest przystępnym, charakterystycznym dla autora językiem, zrozumiałym dla fotoamatora; zawiera też sporą dozę humoru, jak to zwykle, w książkach Barchacza, bywa.

Część tekstowa, zawierająca 144 strony, napisana jest przez Włodzimierza Barchacza. Zawiera cenne informacje, dotyczące cyfrowych aparatów fotograficznych, ich specyfiki, a także wskazuje, jakie ich cechy są naprawdę ważne i jak nie dać się omamić przy zakupie.

Autor prowadzi czytelnika przez gąszcz zagadnień z zakresu fotografii cyfrowej, objaśniając przystępnie, jak zdefiniować własne potrzeby i jak na ich podstawie wybrać najwłaściwszy aparat fotograficzny. Wyjaśnia, że najważniejszą cechą aparatu jest to, żeby… nie przeszkadzał w fotografowaniu! Oprócz powszechnie znanych pojęć, jak np. wielkość i rozdzielczość matrycy czy tryby ustawiania ostrości, opisuje tak istotne, a niedoceniane, jak np. bokeh czy… moduł fotografujący. Omawia sprzęt i akcesoria, a nawet wpływ pozycji fotografującego na jakość zdjęcia. Dużo miejsca poświęca filtrom i sensowności ich stosowania, przede wszystkim UV i Sky. Rozwiewa mit o wpływie ogniskowej na głębię ostrości. Opisuje wady i zalety kompaktów, hybryd i lustrzanek czy optyki stało- i zmiennoogniskowej, wybór jednak pozostawia czytelnikowi. Uparcie tłumaczy, że warto wykonywać odbitki; że prezentacja na ekranie monitora jest tylko półśrodkiem.

Nie ogranicza się jednak do techniki – to tylko trzecia część książki. Jeszcze więcej miejsca poświęca kompozycji i estetyce obrazu oraz tematom fotograficznym. Wyjaśnia regułę „złotego podziału” (wreszcie prawidłowe proporcje!) oraz zasady kompozycji barwnej. Szczegółowo omawia kilkanaście tematów fotograficznych, w tym swój ukochany reportaż i związaną z nim street photography, poruszając przy okazji zagadnienia ochrony wizerunku i publikacji. Dokładnie opisuje też zasady zachowania się w trakcie fotografowania ślubów czy chrztów.

Cały rozdział poświęcony jest wykonywaniu odbitek oraz prezentacji zdjęć – w internecie, ale przede wszystkim na żywo! Zacytujmy Autora:

„Tak, dobra odbitka to jednak inna jakość, by nie zaryzykować użycia słów: inny wymiar… Ja wiem, że o zdjęcie dziś bardzo łatwo i jest ono pozornie bardzo tanie, więc – przepraszam, jeślim kogoś uraził! – oportunistom i leniuchom wystarczy bezrozumne pstrykanie oraz chowanie swej produkcji na krążkach. Jednakże taka postawa i takie działania nie będą udziałem nas, czytelników tej książki! No, taki jest mój serdeczny postulat, moja prośba i… żądanie!”

Znajdziemy tu porady dotyczące formatów zapisu zdjęć (RAW czy JPEG) czy dokładne przeliczenie wymiarów w centymetrach na piksele, ale też omówienie przygotowania zdjęć do prezentacji na żywo – passe-partout, ramy, antyramy…

Część zdjęciowa składa się ze 113 kolorowych i czarno-białych zdjęć (na 96 stronach) wykonanych przez 53 autorów, opatrzonych analizą, dokonaną przez Justynę Komar. Autorka, spośród tysięcy zdjęć, dokonała wyboru kilkuset, które są charakterystyczne dla danego zagadnienia – np. perspektywy czy głębi ostrości oraz ilustrujące typowe tematy fotograficzne – architektura, krajobraz, dzieci, akt itd. Najlepsze z nich zostały opisane i opublikowane. Na ich przykładzie, Autorka uczy, jak patrzeć, żeby widzieć, jakie znaczenie ma kompozycja, co w zdjęciu jest ważne i w jaki sposób zdjęcia oddziałują na widza.

Podsumowując – nie jest to książka do przejrzenia i postawienia na półkę, ale do codziennego stosowania. Nie znajdziecie w niej nic nie znaczących „porad” typu „kup lustrzankę z zoomem, wyceluj i naciśnij”. Książka ta nie narzuca jedynie słusznych prawd, ale pokazuje możliwości, zalety i wady, opisuje różnice, a wybór pozostawia czytelnikowi.

Polskie Wydawnictwo Fotograficzne
Format: B5
Ilość stron:
– część tekstowa: 144
– część zdjęciowa: 96  

Wydawnictwo:
Polskie Wydawnictwo Fotograficzne
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788392469421

liczba stron:
143

słowa kluczowe:
fotografia , fotografia cyfrowa

kategoria:
hobby

język:
polski

Wpis wyświetlony 8154 razy od 30.07.2022. Użytkownicy najczęściej szukali pliku pdf i MOBI.

Dodaj komentarz