Ebooki

Wojciech Szwiec – Filmowe Południe – Kino amatorskie na Górnym Śląsku

Nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie ukazała się publikacja pt.: Filmowe Południe – Kino amatorskie na na Górnym Śląsku ebook pdf mobi epub" style="text-decoration: underline">Górnym Śląsku. Autorem monografii jest Wojciech Szwiec.

Górny Śląsk to niewątpliwie jeden z najbardziej filmowych obszarów tej części Europy. Tu, w jednym miejscu, skondensowana jest bowiem różnorodność krajobrazu i kultury. (…) Nic więc dziwnego, że ziemia ta przyciąga filmowców i to nie tylko tych profesjonalnych, kształconych w szkołach filmowych, lecz również tak zwanych amatorów zgromadzonych w klubach filmowych przy wszelakich instytucjach krzewienia kultury – czytamy na pierwszych stronach publikacji.

Wojciech Szwiec na kartach opracowania przybliża czytelnikom terminologię związaną z kinematografią i amatorskim/niezależnym ruchem filmowym, pokazuje rozwój klubów filmowych i osiągnięcia poszczególnych twórców filmowych działających w naszym regionie w ciągu minionego półwiecza. Swoje miejsce mają tu osiągnięcia jednego z pierwszych kraju Amatorskiego Klubu Filmowego „Śląsk” w którym swoją przygodę z filmem zaczynali Norbert Boronowski i Edward Poloczek. Swoje miejsce zajmuje tu historia łaziskiego klubu filmowego „Nurt” oraz mikołowskiego „iksa”. Książka przybliża postaci kilkudziesięciu filmowców. Wśród nich są tez tak znane osoby jak Leon Wojtala, Franciszek Dzida, Józef Kłyk czy Wojciech Wikarek. W wędrówce przez pokolenia filmowców, autor przedstawia czas kina celuloidowego oraz kino amatorskie realizowane w technice wideo. W ostatniej części opracowania autor pokazuje osiągnięcia młodego pokolenia, wykorzystującego w swojej filmowej działalności najnowsze technologie cyfrowe. To właśnie młodzi ludzie, jak kiedyś ich dziadkowie i ojcowie stanowią przyszłość amatorskiego ruchu filmowego. Lekko napisana opowieść o historii śląskiego kina niezależnego to opowieść o ludziach, którzy to kino tworzyli. Książka ilustrowana jest kilkudziesięcioma czarno białymi i kolorowymi fotografiami.

Publikacja opracowana została w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, które autor otrzymał w 2009 roku. Wydanie publikacji możliwe było dzięki wsparciu Województwa Śląskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie i Miasta Łaziska Górne.   źródło opisu: http://www.bibliotekamikolow.pl/index.php?option=c…(?) źródło okładki: http://www.bibliotekamikolow.pl/index.php?option=c…»

Wydawnictwo:
Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie
data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
9788393008596

liczba stron:
196

słowa kluczowe:
film , kino amatorskie , kino niezależne , Górny Śląsk

kategoria:
film/kino/telewizja

język:
polski

Dodaj komentarz