Zuzanna Stromenger – Zwierzęta wciąż nieznane

* Jaki jest sens podziału na płcie, skoro rozmnażanie bezpłciowe jest efektywniejsze?
* Co wyznacza kierunki ewolucji?
* Czy podstęp i oszustwo pomagają zwierzętom w przetrwaniu?
* Czy śmierć wiąże się z wydzielaniem energii?
* Czy potomstwo to kara boża, czy dar boży?
* Czy przetrwanie gatunku to cel, czy mimowolny wynik zachowania się osobników?
* Jak się uchronić przed morderczością rodziców?

Uważny czytelnik odnajdzie w książce wyjaśnienie tych, jak i mnóstwa innych fascynujących problemów biologiczno-społecznych. Kolejność przedstawionych tu wybranych gatunków i większych grup zwierząt zgodna jest z szeroko obecnie przyjętą naturalną systematyką zoologiczną, co wzbogaca walory informacyjne książki. Obfity materiał faktograficzny to niezwykła atrakcja dla osób ciekawych wszystkiego; rozszerza wiedzę, stanowi pomoc dla studentów nauk przyrodniczych oraz ciekawe źródło informacji dla uczniów przygotowujących się do olimpiad, konkursów i egzaminów z biologii.

Zuzanna Stromenger, doktor biologii, magister filozofii, zoolog, hydrobiolog, etolg i ekolog, jest wysoko cenioną autorką licznych publikacji o charakterze naukowym, popularnonaukowym, poradniczym i encyklopedycznym, a ponadto przekładów i redakcji naukowych. Jej artykuły, ciekawe książki, a także odczyty, wykłady na wyższych uczelniach i studiach podyplomowych oraz wystąpienia radiowe charakteryzuje nie tylko erudycja, daleko wykraczająca poza przyrodoznawstwo, ale również empatia i życzliwość dla tego co żyje i czuje.
Niebanalne, często nowatorskie poglądy są zawsze mocno osadzone w realiach, a jednocześnie wyłamują się z rozpowszechnionych wprawdzie, ale błędnych i szkodliwych stereotypów.

Autorka przedstawia niezwykłe mechanizmy przystosowawcze poszczególnych gatunków zwierząt do środowiska, wykształcone w procesie ewolucji. Opisuje charakterystyczne obyczaje i zachowania, umożliwiające im przetrwanie.   źródło opisu: Książka i Wiedza, 1999 źródło okładki: www.kiw.com.pl

Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
data wydania:
1999 (data przybliżona)

ISBN:
8305129977

liczba stron:
410

słowa kluczowe:
zwierzęta

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski