Grażyna Borkowska – Pisarki polskie od średniowiecza do współczesności: przewodnik
Idea Przewodnika może budzić wątpliwości i pytania. Czy trzeba dzielić artystów na kobiety i mężczyzn? Czy nie ulegamy modzie lub ideologii? Czy nie wystarczy podział na literaturę dobrą i złą, podział na epoki, prądy, kierunki i style? Są przynajmniej trzy argumenty wspierające potrzebę napisania takiej książki.
Po pierwsze, pewność, że tylko nieznaczna część naszych bohaterek funkcjonuje w świadomości potocznej.
Po drugie, przeświadczenie, iż nawet te zwykle pomijane artystki tworzą ważne tło dla polskiej historii literatury, że mają w niej swoje istotne, choć niewyeksponowane miejsce, że są ciekawe jako pisarki, osoby i kobiety.
Po trzecie, przekonanie, że piśmiennictwo oglądane od strony kobiet tworzy jakąś inną historię polskiej literatury. I że jej osią nie jest wcale, jak można by się było spodziewać, autobiografizm i autoekspresja, ale napięcie między prywatnością a życiem publicznym, bolesne ścieranie się kobiecego „ja” i świata, spór o granice własnej wolności, o możność poznawania i tworzenia, o prawo do szczęścia. źródło opisu: strona wydawnictwa źródło okładki: www.terytoria.com.pl
- Wydawnictwo:
- słowo/obraz terytoria
- data wydania:
- 2000 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-87316-74-1
- liczba stron:
- 218
- słowa kluczowe:
- literatura kobieca , pisarze , biografie
- kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- język:
- polski