Józef Kossecki – Cybernetyka kultury
Pozornie oderwane od życia, abstrakcyjne pojęcia, jakimi operuje cybernetyka, nadają się doskonale do badania różnych bardzo konkretnych zjawisk społecznych, a co więcej, pozwalają na wyciągnie całkowitych nowych wniosków, które byłyby czasem wręcz niemożliwe do uzyskanie na innej drodze.
Najbardziej istotną cechą cybernetycznego ujmowanie zjawisk społecznych jest stanowisko czynne, w przeciwieństwie do stanowiska biernego, charakterystycznego dla wielu tradycyjnych metod stosowanych w naukach społecznych. Przy ujęciu tradycyjnym pytamy o istniejący stan i ewentualnie przyczyny, przy ujęciu cybernetycznym pytamy przede wszystkim o cele i metody jego osiągnięcia.
Cybernetyczna interpretacja materiału dostarczonego w nie zmatematyzowanej tradycyjnej formie przez takie nauki klasyczne jak historia, teoria prawa czy socjologia kultury pozwala m. in. na badanie procesów sterowniczych w społeczeństwie o różnych typach cywilizacji, wyjaśnianie organizacyjno-sterowniczych funkcji kultury społecznej czy wreszcie wyjaśnianie przyczyn upadku społeczności o różnych typach kultury. źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974 źródło okładki: zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- data wydania:
- 1974 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 297
- słowa kluczowe:
- cybernetyka , cybernetyka społecznia , Józef Kossecki
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski