w

– Kościół a Rzeczpospolita

Autor wyjaśnia nie tylko genezę francuskiego rozdziału Kościoła i państwa oraz francuskiej laickości – jako fundamentu ustrojowego, ale również pokazuje sposób i wytycza kierunek relacji państwa z kościołami.
Francuska laickość jest prawdopodobnie najlepszą sublimacją demokratycznego państwa świeckiego. Nie jest wroga religiom, choć nie sprzyja monopolowi religijnemu, doprowadzając do swoistej demonopolizacji rynku wyznaniowego, w istocie jednak wiele wspólnot religijnych we Francji rozkwita właśnie dzięki niedyskryminującej nikogo laickości (np. od uchwalenia ustawy z 1905 r. liczba pastorów wzrosła pięciokrotnie, a liczba świątyń protestanckich ponad dwukrotnie).
W Polsce funkcjonuje niestety wiele mitów związanych z francuską separacją kościoła i państwa: od banalnych, przedstawiających ją jako układ wrogii religii, po sięgające głebiej, które przedstawiają ją jako konsekwencję krwawej Rewolucji Francuskiej.
Książka ta, pokazując jak wyszło to we Francji, przekazuje najważniejsze przesłanie: JAK PAŃSTWO POWINNO ODDZIELIĆ SIĘ OD KOŚCIOŁA.

Zawiera ponadto najważniejszą na świecie ustawę o rozdziale kościołów i państwa (z 1905 roku) oraz komentarz czołowego polskiego specjalisty od prawa wyznaniowego, prof. Michała Pietrzaka.   źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,1882 źródło okładki: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,1882

Wydawnictwo:
Racjonalista.pl
tytuł oryginału:
L’Eglise et la Republique

data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788392437055

liczba stron:
156

słowa kluczowe:
Kościół , krytyka , antyklerykalizm , konkordat

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski