Psychologia i socjologia

Michał Płachta – Kidnaping międzynarodowy w służbie prawa. Studium prawnomiędzynarodowe i porównawcze

Książka prof. Michała Płachty „Kidnaping międzynarodowy w służbie prawa” wydana przez Dom Wydawniczy ABC otrzymała w 2003 r. nagrodę im. Profesora Manfreda Lachsa za książkę z dziedziny prawa międzynarodowego publicznego. Nagroda została przyznana w kategorii: „kolejna praca” gdyż równolegle przyznawana jest nagroda w kategorii „Debiut”, którą otrzymał dr Kwiecień z UMCS). Obecna edycja konkursu obejmowała prace wydane w latach 2001-2002 (w ubiegłym roku nagrody nie było z powodu zgłoszenia mniejszej ilości prac niż przewiduje regulamin).

Czy kidnaping może stanowić alternatywę dla ekstradycji? Czy organy ścigania zamiast poświęcić czas i wysiłek na uzyskanie formalnego wydania oskarżonego przez obce państwo, mogą go po prostu porwać i uprowadzić? Jak wygląda praktyka w tej dziedzinie w różnych zakątkach świata? Jakie są przyczyny tego zjawiska? Jak zapatruje się na nie prawo międzynarodowe? Co na to sądy w poszczególnych krajach? Oto główne pytania na które odpowiedź przynosi publikacja, będąca jedynym w pełni aktualnym opracowaniem książkowym na ten temat w literaturze światowej. Zakulisowe i nieznane opinii publicznej działania funkcjonariuszy organów ścigania i agentów służb specjalnych ukazane są na licznych przykładach, stanowiących faktograficzną i dokumentacyjną podstawę pracy. Przy tej okazji autor obala wiele mitów i potocznych opinii.
Autor był członkiem delegacji polskiej w kilkuletnich negocjacjach nowej konwencji ONZ w sprawie zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.   źródło opisu: http://www.mentis.pl/2220-kidnaping-miedzynarodowy-w ; okładka źródło okładki: http://www.mentis.pl/2220-kidnaping-miedzynarodowy-w

Wydawnictwo:
ABC
data wydania:
2000 (data przybliżona)

ISBN:
83-7284-195-0

liczba stron:
426

słowa kluczowe:
kidnaping ekstradycja

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski