Filozofia i etyka

Robert Brandom – Między mówieniem a działaniem. W stronę analitycznego pragmatyzmu

Brandom to mało obecny w Polsce, a na świecie ogromnie ceniony, filozof oryginalnie wykorzystujący tradycję pragmatyzmu i filozofii analitycznej. Książka bada relacje między językiem i jego użyciem, między słowami a praktykami. Analizuje kształtowanie się znaczeń w procesie wnioskowania.

Filozofia Brandoma nie jest jednak wyłącznie restrykcyjną, analityczną refleksją, filozof ten bowiem pozostaje pod wpływem zarówno filozofii klasycznej (Kant, Hegel), jak i współczesnej analitycznej (Dummet) oraz „nieanalitycznej”, pragmatycznej (Rorty). Takie bogactwo nawiązań i tradycji oraz wielka erudycja Brandoma dają w efekcie wyjątkowo wartościowy i inspirujący namysł filozoficzny.

Ważną jego częścią jest rozważenie znaczenia formalizacji myślenia, roli logiki w uprawianiu kreatywnej refleksji. Wciąż mamy do czynienia z silnym podziałem między filozofią analityczną i „nieanalityczną” – prace łączące te dwa nurty wydają się potrzebne i pouczające. W Polsce, która słynie z tradycji logicznych i analitycznych, brakuje dzieł z zakresu filozofii logiki. Ta doskonała książka uzupełnia ten brak, włączając się w dyskusję nad stanem i rolą filozofii.   źródło opisu: Wydawnictwo PWN, 2013 źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/181975/miedzy-mow…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
Between Saying and Doing. Towards an Analytic Pragmatism

data wydania:
grudzień 2012 (data przybliżona)

ISBN:
9788301172794

liczba stron:
380

słowa kluczowe:
filozofia analityczna , pragmatyzm

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz