Ebooki

Urszula Tes – W stronę kina filozoficznego

Mimo, że nie znajdziemy w żadnym słowniku określenia „kino filozoficzne”, to jednak w naszym indywidualnym doświadczeniu kinowym odczuwamy, że wiele filmów i wielu twórców porusza istotne kwestie i pozostawia nas z głębokimi refleksjami o świecie, które wyrastają z tych samych przesłanek, co myślenie filozoficzne: zdziwienia, wątpienia, cierpienia. Kino może być medium odsłaniającym jakąś prawdę o człowieku, o jego relacji z samym sobą i z rzeczywistością, która go przekracza. Kino, integrując wiele sztuk, kreuje odrębny i niepowtarzalny sposób wypowiedzi, w ramach której możliwe jest także stworzenie przestrzeni komentarza dla różnych idei filozoficznych.
Urszula Tes

Ta książka udowadnia, że ścieżki filmu i filozofii nie tyle się krzyżują od okazji do okazji, ile są na siebie permanentnie skazane. Ilekroć pytamy o to, co faktycznie obejrzeliśmy; jaka wizja świata została zaklęta w danym filmie; kto lub co mówi do nas, kiedy zapala się światło projektora – wkraczamy nieuchronnie na ścieżkę kino-filozofowania. Festiwal Filmu Filozoficznego, który uważam za najstaranniej zaprogramowaną imprezę filmową w Polsce, jest miejscem spotkania i refleksji, której nikt nie wymusza ani nie pogania. Rodzi się sama: gdzieś między ekranem, widzami, gośćmi i filmowcami. Niniejsza publikacja spełni swój cel, jeśli skłoni Czytelników do refleksji nad kinem jako sposobem uprawiania refleksji filozoficznej. Spełni swój cel w dwójnasób, jeśli skłoni Czytelników do wizyt na następnych festiwalach.
Michał Oleszczyk
blog Ostatni fotel po prawej stronie   źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2011 źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,60450,W-strone-kina-filozoficznego.htm

Wydawnictwo:
WAM
data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7505-817-8

liczba stron:
328

słowa kluczowe:
kino , film ,

kategoria:
film/kino/telewizja

język:
polski

Dodaj komentarz